Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIP: Molestowanie zawsze polega na naruszeniu godności pracownika jako człowieka

Małgorzata Motor
Fot. Archiwum
Rozmowa z Wojciechem Dylągiem, prawnikiem i rzecznikiem prasowym Państwowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie

W ostatnich dniach jednym z tematów w mediach jest molestowanie. Niektórzy eksperci twierdzą, że właściwie każde zachowanie można uznać za molestowanie. Jak jest naprawdę?

Molestowanie zawsze polega na naruszeniu godności pracownika. Wiąże się z subiektywnymi przeżyciami osoby molestowanej i polega na niepożądanym, a więc z jej punku widzenia - nieakceptowanym zachowaniu. W przeciwieństwie do mobbingu, molestowanie nie łączy się z długotrwałym nękaniem, lecz może wystąpić także wskutek jednorazowego działania, które zmierza do poniżenia pracownika.

Jakie mogą być to zachowania?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, to każda osoba sama określa, jakie zachowanie może zaakceptować, a jakie uważa za obraźliwe. Jednak tego typu odczucia nierzadko zależą od indywidualnej wrażliwości danej osoby.

Gdyby polegać wyłącznie na subiektywnej ocenie sytuacji pracownika, może to czasami prowadzić do niesłusznych oskarżeń wysuwanych pod adresem pracodawcy.

Dlatego ten bardzo subiektywny sposób odczytania naruszenia dóbr osobistych zakwestionował Sąd Najwyższy w wyroku z kwietnia 2002 r. Ustalił, że ocena, czy nastąpiło naruszenie dobra osobistego nie może być dokonana według indywidualnej wrażliwości osoby, która czuje się dotknięta zachowaniem danej osoby. W tym nurcie mieści się także inny wyrok z września 2004 r., w którym Sąd Najwyższy potwierdza, że o naruszeniu dobra osobistego decyduje nie tyle subiektywne odczucie danej osoby, ale to, jaką reakcję wywołuje w społeczeństwie to naruszenie.

A kiedy mówimy o molestowaniu seksualnym?

Gdy odnosi się do płci. Warto też zauważyć, że rozróżnia się molestowanie seksualne w miejscu pracy na dwa typy. Pierwszy z nich to tzw. seksualny szantaż, który oddaje formuła "coś za coś". Z kolei drugi polega na stwarzaniu nieprzyjaznych, wrogich warunków pracy.

Która z tych dwóch form molestowania seksualnego pojawia się najczęściej?

Kontakt fizyczny, czyli dotykanie, głaskanie, poklepywanie, szczypanie lub próby doprowadzenia do niego, jak na przykład robienie uwag, czy komentowanie o zabarwieniu seksualnym. Może być to opowiadanie nieobyczajnych dowcipów w sposób werbalny lub na przykład za pomocą korespondencji z wykorzystaniem między innymi wewnętrznych sposobów przekazywania informacji w firmie poczty, internetu, e-maila, telefonu, SMS-ów. Molestowanie seksualne to też eksponowanie przedmiotów lub materiałów o charakterze seksualnym, np. kalendarze, czy fotografie oraz rozmowa o danej osobie z użyciem terminologii nawiązującej do seksualności danej osoby. Natomiast najbardziej jaskrawe przejawy molestowania sprowadzają się do proponowania lub żądania czy domagania się gratyfikacji seksualnych na przykład w postaci zbliżenia, pocałunku, spotkania czy dotknięcia.

Czy molestowanie i molestowanie seksualne może być też formą dyskryminacji?

Oczywiście. W takiej sytuacji mówimy o dyskryminowaniu ze względu na płeć. Będzie to każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem jest naruszenie godności pracownika. Chodzi w szczególności o stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24