Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzysko w Rzeszowie gotowe na inwestorów

Bartosz Gubernat
Archiwum
Starosta podpisze dzisiaj umowę, która oficjalnie zamieni tereny inwestycyjne w strefę ekonomiczną.

W południowej części Rzeszowa starostwo powiatowe ma w tej chwili 65 hektarów terenów inwestycyjnych. Ich oficjalne otwarcie nastąpiło po uzbrojeniu w październiku, ale dopiero dzisiaj tereny staną się oficjalnie częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro Park Mielec. Starosta rzeszowski podpisze dzisiaj w tym celu umowę z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.

- Dzięki temu inwestorzy, którzy zdecydują się kupić działki w naszej strefie będą mogli odzyskać sporą część pieniędzy poniesioną na inwestycje i zakup gruntów - tłumaczy Józef Jodłowski, starosta Rzeszowski.

Wysokość ulg będzie uzależniona od wielkości nowych zakładów. Małe przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 osób odzyskają nawet do 70 procent inwestycji. Średnie (51 do 200 pracowników) do 60 procent nakładów, a duże, oferujące powyżej 200 miejsc pracy maksymalnie 50 procent.

- Dzisiaj podpisujemy umowę z ARP, a już w przyszłym tygodniu specjalna komisja składająca się m.in. z naukowców rozpocznie weryfikację pierwszych czterech firm, które chcą tu kupić działki. Jeśli uznamy, że są wystarczająco nowoczesne, dla wszystkich zostaną ogłoszone przetargi na sprzedaż działek - tłumaczy Waldemar Pijar ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Firmy, o których mowa zajmą ok. 5 z 65 hektarów i dadzą pracę ok. 100 osobom. Przed podpisaniem umów starostwa nie chce zdradzać ich nazw, ale przyznaje, że dwa przedsiębiorstwa reprezentują branżę informatyczną. Wśród pozostałych firm, które pytają o działki są m.in. przedstawiciele branży kosmetycznej i elektromaszynowej.

Dziewięciu przedsiębiorców deklaruje, że przyjmie do pracy ok. 1500 osób. W starostwie liczą, że pierwsze inwestycje w strefie rozpoczną się w połowie roku. We wrześniu gotowe do sprzedaży mają być z kolei kolejne działki, których będzie jeszcze ok. 25 ha. Docelowo zatrudnienie wyniesie tu ok. 3000 osób.

Obok zakładów przemysłowych w strefie będzie funkcjonować jeszcze farma ogniw fotowoltaicznych, które wyprodukują ze słońca ok. 1 MW prądu miesięcznie. Energia zostanie sprzedana do sieci, a zyskane w ten sposób pieniądze zakład energetyczny zamieni na obniżkę rachunków firm. Całą strefę oświetlą latarnie wyposażone wyłącznie w energooszczędne żarówki LED-owe.

Bliżej ul. Krakowskiej, po sąsiedzku ze strefą starosty 25 hektarów terenów inwestycyjnych do połowy roku uzbroi z kolei Rzeszów. Tu także rozmowy z potencjalnymi inwestorami są już prowadzone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24