Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, kiedy możesz zapisać dziecko do miejskiego przedszkola

Beata Terczyńska
W Urzędzie Miasta Rzeszowa zapewniają, że w miejskich przedszkolach nie zabraknie miejsc dla chętnych dzieci.
W Urzędzie Miasta Rzeszowa zapewniają, że w miejskich przedszkolach nie zabraknie miejsc dla chętnych dzieci.
Rodzice dzieci zakwalifikowanych po raz pierwszy potwierdzą, że zgadzają się na dane przedszkole.

Rodzice trzylatków pytają nas, kiedy w mieście ustalony zostanie dokładny harmonogram zapisów do przedszkoli. Sprawdziliśmy. Jest już gotowy.

- 23 lutego ukaże się strona internetowa dla rodziców, na której zostanie opublikowana oferta miejskich przedszkoli - mówi Zbigniew Bury, dyrektor rzeszowskiego wydziału edukacji w urzędzie miasta.

- W tym roku, w związku ze zmianą operatora elektronicznego naboru, rodzice dzieci kontynuujących naukę w przedszkolu nie korzystają ze strony internetowej - tłumaczy dyrektor. - Ich elektroniczny nabór nie interesuje. Zapisują dzieci bezpośrednio w przedszkolach. Te mają przygotowane odpowiednie formularze - dodaje.

Natomiast elektroniczne zgłoszenia od rodziców dzieci pierwszy raz posyłanych do przedszkoli będą przyjmowane między 2 a 20 marca. Taki sam termin w mieście ustalono na zapisy pierwszoklasistów do szkół. Jeśli chodzi o przedszkola, to zgodnie z ustawą, najpierw ukaże się lista dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia.

- Jest tutaj pewna nowość w stosunku do tego, co było w ubiegłym roku. A mianowicie, rodzice będą musieli potwierdzać wolę uczęszczania dziecka do danego przedszkola - dodaje dyrektor Bury i wyjaśnia, w czym rzecz.

Załóżmy, że rodzic wskazał w naborze 3 przedszkola, na których najbardziej mu zależało, w założeniu uznając, że jedynka to najfajniejsza opcja,a dwójka, czy trójka już niekoniecznie. Tymczasem jego dziecko załapało się właśnie do trzeciego wybranego przedszkola.

- Od rodzica teraz zależy, czy akceptuje tę trójkę, czy nie. Musi potwierdzić wolę poprzez przyniesienie odpowiednich dokumentów do tego przedszkola - mówi dyrektor wydziału edukacji. - Zależy nam, by wybór rodziców był świadomy, a nie w myśl zasady " ktoś zażądał ode mnie wpisania trzech placówek, to sobie na chybił trafił wpisałem i jestem bardzo zaskoczony, że dziecko zakwalifikowało się nie do tego przedszkola, które chciałem". Takie potwierdzanie woli od lat działa przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych. Dla przedszkoli i szkół będzie na to czas od 13 do 24 kwietnia.

- Kolejna nowość. W naborze do szkół podstawowych będą także ujęte szkoły artystyczne - mówi dyrektor. - W przypadku szkół muzycznych badanie uzdolnień kierunkowych musi być przeprowadzone między 21 marca a 3 kwietnia. Przypominam, że szkoła artystyczna nie jest obwodową, w związku z tym, jeśli dziecko nie dostanie się do niej, powraca do szkoły obwodowej. Mamy jeszcze jedną zmianę. Rodzic, wybierając szkołę podstawową, będzie mógł poza obwodową wybrać także dwie inne spoza rejonu.

W Rzeszowie działa 41 miejskich przedszkoli i 9 punktów przedszkolnych przy szkołach. W sumie ponad 6 tys. miejsc. Od września wszystkie sześciolatki będą już musiały obowiązkowo pójść do pierwszych klas. Spora grupa rodziców broni się przed tym, szturmując poradnie psychologiczno - pedagogiczne z wnioskami o odroczenia od tego obowiązku. Złożonych zostało ok. 300 wniosków. Badania rozpoczną się na początku wiosny. Przedszkola zarezerwują miejsca dla diagnozowanych dzieci. Pięć godzin pobytu w przedszkolach jest darmowych, a każda następna kosztuje złotówkę. Dzienna stawka żywieniowa to ok. 4-5 złotych.
Poza ustawowymi kryteriami pierwszeństwa przyjęć miasto ustaliło też swoje, odpowiednio punktowane. - Jeśli rodzice kandydata w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego wskazali Rzeszów jako miejsce zamieszkania, dostaną 20 punktów, jeśli jeden z nich - 15 - wymienia dyrektor Bury.

- Jeśli oboje pracują, studiują lub uczą się w trybie dziennym albo prowadzą działalność gospodarcza - 10 pkt, jeśli jeden rodzic - 5 pkt. Gdy rodzeństwo kandydata uczęszcza do danego przedszkola lub zespołu szkół - 2 pkt, a gdy wraz z wnioskiem o przyjęcie wpłynie także drugi o przyjęcie rodzeństwa - 1.

Wczoraj radni zgodzili się, by budowana podstawówka przy ul. bł. Karoliny nosiła nr 18, natomiast gimnazjum - nr 4. Te numery nosiły nieistniejące już szkoły przy ul. Dąbrowskiego i Ofiar Katynia. Obie szkoły zostaną później połączone w zespół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24