Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miętowa nalewka może być na miętowej herbacie

al/Wojciech Tatara
- Moje nalewki są robione z myślą o najczęstszych schorzeniach, jakie spotykają ludzi na co dzień - opowiada Eugeniusz Buczek
- Moje nalewki są robione z myślą o najczęstszych schorzeniach, jakie spotykają ludzi na co dzień - opowiada Eugeniusz Buczek Aleksander Baranowski
Nalewkę z mięty najlepiej przyrządzić z ziela, ale nadaje się i miętowa herbata.

Lekarstwo dla ciała i ducha

Eugeniusz Buczek z Widełki (gm. Kolbuszowa) to barwna i znana postać w naszym regionie. Występuje z folklorystycznym programem na różnego rodzaju imprezach kulturalnych.

Znany jest również z organizowania profesjonalnie przygotowanych bram weselnych. Jak sam o sobie mówi, posiada wiele pasji. Jedną z nich jest wytwarzanie nalewek leczniczych według dawnych staropolskich receptur.

- Moje nalewki są robione z myślą o najczęstszych schorzeniach, jakie spotykają ludzi na co dzień - opowiada Eugeniusz Buczek. - Zdrowym też bardzo smakują, bo jak raz mój znajomy spróbował, to powiedział, że od razu wyleczył ducha i ciało, bo weselej mu się zrobiło.

Na jego półce można znaleźć szeroką gamę nalewek. Trunki z pigwy sprawdzają się przy przeziębieniach, jako środek rozgrzewający. Mięta pomaga na choroby żołądka, a trunek z kwiatów sosny - dobry jest w przypadku chorób płuc. Nalewkę z rozcieńczonego miodu i czosnku poleca się na grypę, a z kitu pszczelego czy kwiatu z czarnego bzu - na pocenie.

Przepis na nalewkę z mięty i sosny

Nasz bohater chętnie dzieli się z naszymi czytelnikami recepturą na nalewkę z mięty.

- Podstawowym jej składnikiem jest ziele mięty, ale jeśli go nie zdobędziemy, świetnie zastępuje go dobra herbata miętowa w torebkach - zdradza. - Do tego radzę dodać ziół prowansalskich, liścia laurowego lub ziele angielskie. Te wszystkie składniki zalewamy spirytusem lub destylatem domowej roboty i na wierzch dajemy herbatę. Odstawiamy roztwór na około 3 tygodnie w ciepłe miejsce - opisuje Eugeniusz Buczek.

Z kolei nalewkę z sosny nasz bohater radzi przyrządzić, zasypując pąki kwiatu sosny cukrem. Pąki powinny tak postać około 3 tygodni. Po tym czasie zalewa się sok wysokoprocentowym spirytusem lub, jak poprzednio, destylatem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24