Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor muzeum w Leżajsku: Tutaj poznasz historię miasta

Małgorzata Motor
Archiwum MZL
Pieczęć urzędowa miasta z 1778 roku jest jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum. Na podstawie tej pieczęci w 1997 roku został ostatecznie określony herb Leżajska.

Mapa regulacji Sanu, którą opracował generał Władysław Sikorski, unikalny w skali kraju sztandar Związku Strzeleckiego z przedwojennymi gwoźdźmi przekazanymi m.in. przez Piłsudskiego i jego żonę. Te przedmioty i wiele innych eksponatów można podziwiać w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Najważniejszą wystawą jest Ekspozycja Historyczna Miasta i Regionu. - Jest to najcenniejsza wystawa, bo poprzez eksponaty, które przekazali nam mieszkańcy, odtworzone zostały dzieje ziemi leżajskiej - wyjaśnia Andrzej Chmura, dyrektor muzeum.

Jest tu unikalny w skali kraju sztandar Związku Strzeleckiego z 1927 r. W jego drzewcu jest ponad 190 oryginalnych przedwojennych gwoździ, nie tylko tych, które ofiarował marszałek Józef Piłsudski i jego żona, ale także generał Wojska Polskiego z okresu międzywojennego, premier, starosta łańcucki, wojewoda lwowski, wspólnota żydowska.

Co jeszcze możemy tutaj zobaczyć? Kafle i formy kaflarskie, różnego typu ceramikę, kołowrotki, przyrządy do czesania i rozdrabniania lnu, żarna i wszelkiego rodzaju osprzęt wykorzystywany w gospodarstwach rolniczych, chłopskich z przełomu XIX i XX w., a także kolekcję osiemdziesięciu widokówek Leżajska z przełomu XIX i XX w. - Dzięki tej kolekcji pocztówek możemy zauważyć zmiany, jakie dokonywały się w Leżajsku na przestrzeni lat - podkreśla dyrektor.

Najstarszym eksponatem znajdującym się na wystawie jest rekonstrukcja cmentarzyska ciałopalnego tarnobrzeskiej kultury łużyckiej z Grodziska Dolnego, datowanego na VI-V wiek p.n.e.

Jej uzupełnieniem jest współczesna fotografia tego miejsca. Wśród prezentowanych na wystawie zabytków znajdują się również liczne judaika oraz muzealia numizmatyczne zarówno ukraińskie, carskie, jak i niemieckie. które świadczą o wielokulturowości miasta.

Historia w zdjęciach

Wzrok przykuwają aparat fotograficzny z 1900 r. oraz wykonane nim zdjęcia oraz jeszcze grający gramofon z 1922 r. Na wystawie zobaczyć możemy banknoty, monety, obligacje, księgę cmentarną otwartą na tragicznej dacie 28 maja 1943 r., kiedy doszło do krwawej pacyfikacji Leżajska przez Niemców.

Nie brakuje też kompletnego ubioru kapitana Wojska Polskiego, płaszcza kapitańskiego, oficerek i płaszcza szeregowego żołnierza Ludowego Wojska Polskiego z lat 50.

- Nasza wystawa zainteresuje pasjonatów historii I i II wojny światowej. Wśród przedmiotów z tego okresu znajdują się m.in. łuski, naboje, dokumenty wojenne, rekonstrukcja munduru w stopniu kapitana oraz przedmioty stanowiące ekwipunek żołnierza. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przekazało nam nieodpłatnie cenne korpusy karabinów "Mauser" i "Mosin", rewolwer "Nagan" z lat 30. XX w., współczesne łuski i pociski, marynarskie guziki mundurowe, klamry do pasów marynarskich oraz monety i banknoty polskie i niemieckie z czasu II wojny - mówi Andrzej Chmura.

Jak dawniej uczono?

Wystawę uzupełniają eksponaty dotyczące historii Polski: reprint Konstytucji 3 maja, portrety marszałka Józefa Piłsudskiego i zdjęcia z jego pogrzebu w Krakowie w 1935 r. W związku z tym, że Dwór Starościński w XX w. był siedzibą gimnazjum, liceum i szkoły podstawowej, nie mogło zabraknąć eksponatów dotyczących ówczesnego szkolnictwa. Wystawa eksponuje świadectwa oraz zdjęcia dokumentujące życie szkolne w I połowie XX wieku.

Nieodłączną część ekspozycji historycznej stanowi gablota, w której umieszczone jest 29 urn z ziemią z pól bitewnych i cmentarzy żołnierzy polskich we Francji, Belgii, Holandii z czasów II wojny światowej.

Oprócz Ekspozycji Historycznej Miasta i Regionu są też dwie inne. Jedna z oficyn dworu została zagospodarowana na ekspozycję browarniczą. Tu można poznać historię leżajskiego piwowarstwa od czasów króla Zygmunta Starego do czasów współczesnych.

Największą zaś atrakcją dla najmłodszych turystów jest wystawa zabawkarstwa i bibułkarstwa leżajskiego. Jest tu ponad 200 drewnianych zabawek ptaki-klepaki, a ponadto fujarki, pukawki, dziobiące kurki, koniki, pomiędzy którymi są kwiaty z bibuły, czyli wszystko to, co rozwijało się w powiecie leżajskim, począwszy od XVIII wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24