Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były wójt Raniżowa nadal bez wyroku

Paulina Bajda
Na posiedzeniu sądowym, na którym rozpatrywano propozycję wyroku, któremu dobrowolnie chciał się poddać były wójt gminy Raniżów, obecni byli tylko pełnomocnicy stron. Daniel F. nie przybył.
Na posiedzeniu sądowym, na którym rozpatrywano propozycję wyroku, któremu dobrowolnie chciał się poddać były wójt gminy Raniżów, obecni byli tylko pełnomocnicy stron. Daniel F. nie przybył. Krzysztof Łokaj
Były wójt Raniżowa Daniel F. jest oskarżony o kradzież pieniędzy na szkodę gminy w wysokości 100 tysięcy złotych oraz przekroczenie uprawnień i poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Postawiono mu łącznie 13 zarzutów.

Wraz z byłym wójtem prokuratura oskarżyła sześć innych osób: byłą księgową gminy Józefę K., inspektora działu finansowego urzędu Zofię M. oraz czterech przedsiębiorców: Ryszarda R., Pawła K., Edwarda K. i Rafała K. Według prokuratury przedsiębiorcy za wiedzą i zgodą Daniela F. wystawiali faktury na zakup różnych towarów oraz na wykonanie przez swoje firmy usług na rzecz gminy. W rzeczywistości jednak usługi nie zostały wykonane, a gmina nie kupowała wykazanych na fakturach towarów. W wyniku zebranych dowodów pięciu z siedmiu oskarżonych dobrowolnie poddało się karze.

W piątek w VII Zamiejscowym w Wydziale Karnym w Kolbuszowej odbyło się posiedzenie, któremu przewodniczyła sędzia Aneta Paździor--Kusz. Na wniosek prokuratora miało dojść na nim do wydania wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy.

Wobec Daniela F. prokuratura chciała zastosować karę 3,5 r. pozbawienia wolności w zawieszeniu na 6 lat oraz nakaz naprawienia szkód na rzecz gminy Raniżów w wysokości 100 tys zł. oraz grzywny w kwocie 40 tys zł . Wnioskowano też o to, był były wójt przez okres 8 lat nie mógł zajmować stanowisk kierowniczych oraz stanowisk, które łączą się z zarządzaniem pieniędzmi publicznymi w administracji rządowej i samorządzie terytorialnym.

W przypadku pozostałych oskarżonych prokurator również uwzględnił kwestię naprawienia szkód, a w stosunku do jednego z nich uzgodniona została kara pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. Pozostałym trzem osobom zaproponowano kary grzywny.

- Uważam, że wysoka kara w zawieszeniu, na długi okres, plus dolegliwości finansowe, czyli kara grzywny i naprawienie szkody oraz kwestia zajmowania stanowisk, spełniają cele postępowania przygotowawczego i taka kara jest adekwatna do czynów - przekonywał Grzegorz Gerlicki z Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. - Trzeba mieć na względzie, jakie to są przestępstwa, jaka została wyrządzona szkoda i jakie jest stanowisko oskarżonego, który się przyznał i wyraził wolę jej naprawienia.

Oskarżyciel posiłkowy, czyli gmina Raniżów, nie zgodził się jednak na wydanie wyroków bez procesu, bo zaproponowane kary uznano za zbyt niskie. - Nie jest tak, że okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, bo wątpliwości budzi tu udział szwagierki wójta w całym procederze, a teraz wychodzi na to, że ona w dobrej wierze, przez pomyłkę, dostawała przelewy na swoje konto, wybierała i w dobrej wierze oddawała wójtowi do rąk - mówił Witold Próchnik, radca prawny reprezentujący gm. Raniżów. - Obecny wójt twierdzi, że to są bajki dla sześciolatka, których nie można poważnie traktować.

Drugą sprawą, jaką podniósł radca prawny, jest zabezpieczenie interesów pokrzywdzonego, czyli gm. Raniżów. - Wolelibyśmy, by obowiązek naprawienia szkody został orzeczony solidarnie, wtedy moglibyśmy żądać zwrotu całości kwoty od wszystkich bądź od wybranej osoby. To bardziej zabezpieczyłoby interesy gminy - podkreślał Próchnik.

Radca prawny dodał też, że ze względu na wymowę społeczną i to ,jakie emocje i kontrowersje w środowisku lokalnym budzi cała sprawa, uzasadniony jest sprzeciw gminy wobec kary z warunkowym zawieszeniem.

- Dodatkowo zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w administracji sądowej? Dobrze, ale ja się spytam, co będzie jeśli oskarżony zechce pracować w sądzie, prokuraturze lub w NIK-u? - to nie jest administracja rządowa ani samorządowa. Zresztą oskarżony nawet nie raczył się stawić na rozprawę, co pokazuje jego stosunek do tej sprawy - przekonywał radca.

Daniel F. był wójtem gminy Raniżów od 2010 r. do zatrzymania w 2014 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24