Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ikony odzyskały dawny blask po konserwacji

Ewa Gorczyca
Sanockie muzeum zgromadziło w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów sztuki cerkiewnej. Najstarsze z nich pochodzą z XV i XVI wieku. To jedna z najbardziej znanych ekspozycji w Polsce
Sanockie muzeum zgromadziło w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów sztuki cerkiewnej. Najstarsze z nich pochodzą z XV i XVI wieku. To jedna z najbardziej znanych ekspozycji w Polsce Tomasz Jefimow
Muzeum Historyczne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostało dotację na konserwację 301 eksponatów.

Ministerstwo przekazało 30 tys. zł dotacji z przeznaczeniem na konkretny cel - kompleksową konserwację ikon karpackich oraz metalowych zabytków archeologicznych. Muzeum dołożyło do tej kwoty 10 tys. złotych z własnego budżetu.

Do renowacji wytypowano trzy ikony, stanowiące ważną część kolekcji znajdującej się w muzealnych zbiorach. Najstarsza i największa (133 na 108 cm) z nich to XVII-wieczny obraz "Zaśnięcie Marii" pochodzący z Klimkówki. Na lipowej desce pojawiły się szczeliny i ubytki, zniszczona była polichromia bogato zdobionej ramy, zabrudzona warstwa malarska ikony - opisuje Katarzyna Winnicka, szefowa działu sztuki cerkiewnej sanockiego muzeum.

Druga z wytypowanych do konserwacji ikon to pochodząca z I połowy XVIII wieku ikona "Ofiarowanie Marii w świątyni". Namalowana na prostokątnej desce, pochodzi z cmentarnej cerkwi w Lesku. Jej polichromia była pokryta pęcherzami, brakowało obramienia, drewno było spękane.

- Obie te ikony 50 lat temu były poddane jedynie konserwacji zabezpieczającej - opowiada Katarzyna Winnicka.

- W trzeciej ikonie "Chrystus Wielki Kapłan", nieznanego pochodzenia, w latach 80. wykonano jedynie odkrywki na licu i ramie, które potwierdziły jej przemalowanie. Wszystkie trzy ikony wymagały podjęcia natychmiastowych działań konserwatorskich pozwalających na uzyskanie stanu, który nie będzie już ulegał nieodwracalnym uszkodzeniom.
Ratowanie ikon powierzono dwóm paniom konserwator, które mają doświadczenie w zajmowaniu się takimi właśnie zabytkami - Barbarze Bandurce-Wilk i Annie Skrabalak. Ikony zostały poddane dezynsekcji i dezynfekcji. Konserwatorki uzupełniły odpryski, warstwę malarską, srebrzenia i brakujące elementy, skleiły pękające deski. - Rezultatem ich pracy jest przywrócenie trzem ikonom dawnego blasku. To cenne i bardzo wartościowe obiekty - podkreśla Katarzyna Winnicka.

Odrestaurowane ikony znajdą się w stałej ekspozycji sztuki cerkiewnej, zlokalizowanej na parterze i pierwszym piętrze renesansowego zamku sanockiego.

- W salach wystawowych zapewnione są odpowiednie warunki do przechowywania obrazów malowanych na desce - akcentuje Katarzyna Winnicka. - Kontrolujemy je za pomocą higroskopów - wyjaśnia.

Sanocka kolekcja sztuki cerkiewnej to nie tylko ikony, ale także przedmioty liturgiczne. Pochodzą z prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy. Część z nich już nie istnieje.

Ministerialna dotacja pozwoliła na konserwację nie tylko ikon. Poddano jej także 298 metalowych zabytków archeologicznych, które znajdą się na urządzanej właśnie stałej wystawie archeologicznej w podziemiach zamku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24