Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeszowianki przebadają się za darmo. Miasto sfinansuje badania mammograficzne

Ewa Kurzyńska
Jednym z badań finansowanych przez miasto będą badania mammograficzne dla kobiet, w kierunku wykrywania raka.
Jednym z badań finansowanych przez miasto będą badania mammograficzne dla kobiet, w kierunku wykrywania raka. Krzysztof Kapica
Jednym z badań finansowanych przez miasto będą badania mammograficzne dla kobiet, w kierunku wykrywania raka

Już wiadomo, z jakich bezpłatnych badań profilaktycznych będą mogli skorzystać mieszkańcy Rzeszowa w bieżącym roku.

Badania dla pań

Z miejskiej kasy będą finansowane m.in. badania w kierunku raka piersi. Z badań USG skorzystają panie w przedziale wiekowym od 20 do 44 lat. - Łącznie planuje się objęcie programem około 700 kobiet - wylicza Maciej Magnowski z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Z kolei panie od 45 do 49 roku życia oraz kobiety, które mają więcej niż 70 lat, będą mogły skorzystać z badań mammograficznych. W sumie zaplanowano około 300 takich badań. - USG piersi i badania mammograficzne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkanek Rzeszowa. To, oprócz szczepień przeciwko grypie, najbardziej popularne programy profilaktyczne - mówi Grzegorz Materna, zastępca dyrektora ZOZ nr 1, gdzie badania będą wykonywane.

Program szczepień przeciwko grypie także zostanie utrzymany. Wystartuje wczesną jesienią, a potrwa do grudnia. W tym czasie planuje się zaszczepienie 5 tysięcy rzeszowian.

Policzą się z cukrzycą

W tym roku będzie także kontynuowany program wczesnego wykrywania i leczenia cukrzycy typu II. Będą mogły z niego skorzystać osoby od 40 roku życia. Wstępny etap programu obejmuje między innymi przesiewowe badanie poziomu cukru we krwi.

W razie potrzeby wykonane zostaną dodatkowe analizy, np.krzywa cukrowa, a pacjent trafi także na konsultację lekarza specjalisty.

Z kolei pacjenci, którzy już mają stwierdzoną cukrzycę i mają nie mniej niż 45 lat, będą mogli skorzystać z badań okulistycznych. Tak, by sprawdzić, czy nie doszło do rozwoju retinopatii cukrzycowej.

Badania jelita grubego

Nie zabraknie także pieniędzy na program profilaktyki raka jelita grubego. Obejmie on osoby po 40 roku życia. Na etapie wstępnym możliwe będzie przebadanie około 145 mieszkańców Rzeszowa. W ramach programu można skorzystać z badania kału na krew utajoną, badania i porady specjalisty. W uzasadnionych przypadkach wykonywane będzie badanie kolonoskopowe.

Nowością będzie pilotażowy program wczesnego wykrywania zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu C. Program będzie składał się z dwóch elementów: edukacyjnego ( adresatami będą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz dorośli mieszkańcy Rzeszowa) oraz diagnostycznego.

Bezpłatnymi badaniami na obecność we krwi przeciwciał anty-HCV, bez skierowania lekarza, będą objęte osoby, które spełnią dwa warunki. Po pierwsze będą zameldowane na pobyt stały lub czasowy w Rzeszowie. Po drugie, znajdą się w przedziale wiekowym 18-65 lat.

Dla uczniów

Z puli na programy profilaktyczne zostaną sfinansowane także badania dla uczniów klas I szkół podstawowych. Dzieci będą badane pod kątem wad postawy. W razie potrzeby uczniowie zostaną zakwalifikowani do zajęć korekcyjnych, które będą odbywały się w szkołach.

Kiedy będzie można skorzystać z badań? Najszybciej, bo już w tym kwartale będzie można umówić się na USG piersi, mammografię, badanie cukru we krwi, badania w kierunku raka jelita grubego oraz na badania okulistyczne. Szczepienia przeciwko grypie odbędą się jesienią. Czas realizacji pozostałych programów jeszcze nie jest ustalony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24