Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad połowa podkarpackich przychodni nie przyjmuje pacjentów

Beata Terczyńska
scx.hu
Najgorsza sytuacja jest w powiecie mieleckim i w Tarnobrzegu.

- Mamy powiaty, które są w 100 procentach zabezpieczone w opiekę lekarzy rodzinnych nad pacjentami. To lubaczowski, jasielski i jarosławski - wylicza Grażyna Hejda, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie. - Są również powiaty, takie jak tarnobrzeski, czy mielecki, gdzie ten odsetek podpisanych umów jest niewielki. Tym nie mniej, nie ma takiego powiatu, w którym nie mielibyśmy podpisanej przynajmniej jednej umowy - zaznacza.

Na ten moment w najgorszej sytuacji są pacjenci z Tarnobrzega, powiatu mieleckiego, Krosna, powiatu przemyskiego, łańcuckiego, leżajskiego, strzyżowskiego, dębickiego, ropczycko - sędziszowskiego oraz przeworskiego.

Dyrektor Hejda dodaje, że nadal są otwarci na porozumienie z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, którzy jeszcze dziś zdecydują się otworzyć swoje placówki i pracować.

- Jesteśmy w stanie podpisać z tymi lekarzami porozumienie, na mocy którego będziemy traktować ich jako kontynuatorów umów dotychczas obowiązujących z NFZ - zaznacza. - W innym przypadku, z końcem dzisiejszego dnia po prostu umowy definitywne zostaną przerwane.

NFZ kolejny dzień ma pracować więc dłużej. Co najmniej do godz. 18.

Dyrektor Hejda zapewnia, ze pacjenci, których lekarze nie podpisali umów i nie przyszli do pracy, nie zostaną bez opieki.

- Mamy zapewnienia ze strony wszystkich szpitali o dodatkowych lekarzach, którzy będą przyjmować pacjentów zgłaszających się do izb przyjęć i na szpitalne oddziały ratunkowe - mówi. - Również nocne i świąteczne placówki pełniące te funkcje do tej pory od 18 do 8 rano, w tej chwili wydłużają czas pracy, by zapewnić pomoc chorym.

Violetta Tyczyńska, z-ca dyr. ds. spraw służb mundurowych przekonuje, że wszystkie zespoły ratownictwa medycznego są gotowe udzielać wszelkiej pomocy, nie tylko ratującej życie i zdrowie. Można wezwać pogotowie do wysokiej gorączki.

Nikt nie powinien odmówić. Wszyscy wiedzą, że sytuacja jest trudna i będą udzielać tej pomocy.

Dodaje, że niektóre samodzielne stacje pogotowia, np, w Przeworsku, otwierają dodatkowe zespoły wyjazdowe, które będą załatwiać pacjentów na zasadzie wizyt domowych. W Rzeszowie. otwarte jest ambulatorium z kilkoma lekarzami.

Dyrektor NFZ mówi, że rozmawiała w dyrektorem Szpitala Powiatowego w Mielcu, który uruchomił obok SOR-u dwa dodatkowe gabinety: internistyczny i pediatryczny, czynne od 8 do 18: - Pytałam jak wygląda sytuacja. Pacjentów dziś było niewielu.

A co z pacjentami z chorobami przewlekłymi, którzy są zmuszeni skorzystać z pomocy nowego lekarza?

- Z naszej strony deklarujemy tym pacjentom daleko idącą pomoc - przekonuje doktor Hejda. - Lekarz, który nie ma dokumentacji nowego pacjenta, będzie mógł na podstawie wywiadu wypisać mu dany lek, czy zaopatrzenie, np. ortopedyczne. Dzwonimy do lekarzy, by nie robili trudności.

Uwaga! Od 1 stycznia w Podkarpackim Oddziale Wojewódzkim NFZ całodobowo (do odwołania) jest czynna bezpłatna infolinia pod numerem 800 804 009 oraz linia 17 86 04 251, gdzie można uzyskać informacje dotyczące między innymi dostępu do świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24