Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie podsumowanie 2014 roku

Anna Janik
Mariusz T., kolejny odcinek autostrady, majowe i listopadowe wybory - tym żyliśmy przez ostatni rok

Mijający rok rozpoczął się od najazdu na Rzeszów wszystkich ogólnopolskich mediów. A wszystko przez głośną sprawę "szatana z Piotrkowa" Mariusza T., kończącego w lutym odsiadywanie wyroku w zakładzie karnym na rzeszowskim Załężu. Jego rozprawa w sądzie okręgowym ściągnęła do stolicy Podkarpacia blisko setkę dziennikarzy stacji radiowych i telewizyjnych, operatorów obrazu i dźwiękowców. Rzeszów przez kilka dni nie schodził z informacyjnych czołówek stacji telewizyjnych.

Mariusz T. wyszedł z zakładu karnego na Załężu

Niestety, kolejny rok z rzędu nie zabrakło skandali. Tym razem dotyczył rodzinno-biznesowych powiązań między wicemarszałkiem Janem Burkiem z PiS, Konradem Łobodą, zastępcą dyrektora departamentu społeczeństwa informacyjnego w urzędzie marszałkowskim oraz Pawłem Stochmalem, zastępcą dyrektora Filharmonii Podkarpackiej, prywatnie zięciem wicemarszałka Jana Burka. Obaj wicedyrektorzy ,podlegli marszałkowi, po godzinach prowadzili działalność gospodarczą, dorabiając m.in. przy inwestycjach realizowanych ze środków unijnych. Wpływ na przyznawanie tych dotacji miał departament, w którym kierowniczką była żona dyrektora Łobody. Kiedy jako pierwsi to ujawniliśmy, w maju cała trójka została odsunięta od stanowisk.

Wymiana prezydentów na Podkarpaciu

W tym samym miesiącu mieliśmy eurowybory, w których trzeci mandat, obok Tomasza Poręby (PiS) i Elżbiety Łukacijewskiej (PO), nieoczekiwanie zdobył Stanisław Ożóg (PiS). Niespodzianek nie było za to w listopadowych wyborach samorządowych. PiS utrzymało absolutną władzę w regionie, a marszałkiem ponownie został Władysław Ortyl. PiS wprowadziło do sejmiku 19 radnych, PSL 9, Platforma 5.

Wszystko o wyborach samorządowych 2014 na Podkarpaciu

Więcej zaskoczeń przyniosły wybory w największych miastach. Stara władza utrzymała się w Rzeszowie, Krośnie i Przemyślu. W Stalowej Woli wygrał 29-letni Lucjusz Nadbereżny, jeden z najmłodszych prezydentów w kraju. W Tarnobrzegu Norberta Mastalerza pokonał Grzegorz Kiełb, a w Mielcu rządzącego 25 lat Janusza Chodorowskiego - Daniel Kozdęba.

Autostrada i most na Wiśle w Połańcu

Sporo działo się też w sferze inwestycji. W skali regionu najważniejszą inwestycją było otwarcie kolejnego odcinka autostrady z Tarnowa do Dębicy. Mierząca prawie 35 km trasa łączy Podkarpacie z Małopolską i Śląskiem. Doczekaliśmy się też otwarcia wartego 200 mln zł mostu w Połańcu, który łączy nasz region z woj. świętokrzyskim.

Przeprawa skraca drogę z Rzeszowa do Kielc o 25 kilometrów. W listopadzie uroczyście otwarto węzeł al. Wyzwolenia - ul. Warszawska w Rzeszowie. Inwestycję wartą 62 mln zł otworzył sam prezydent RP Bronisław Komorowski, który nie szczędził ciepłych słów na temat miasta i regionu. Poślizg zanotował kluczowy dla komunikacji Rzeszowa tzw. wielki program transportowy.

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Rzeszów [ZDJĘCIA]

W Jasionce kanadyjska firma Heli-One otworzyła nowoczesny hangar do naprawy ciężkich helikopterów, ale to jedna z nielicznych dobrych informacji płynących w tym roku z lotniska. Najpierw brytyjski przewoźnik Ryanair zlikwidował połączenia do Barcelony, Trapani, Glasgow i Birmingham, a później lotnisko musiało przepraszać pasażerów za zamieszanie wokół linii 4 You Airlines. Firma obiecywała loty z Jasionki do 8 lotnisk w Europie i Izraelu, ale po tym, jak pasażerowie zarezerwowali i zapłacili za bilety, okazało się, że nie może wykonywać lotów.

Wystąpiły gwiazdy

Więcej pozytywów mieliśmy w tym roku w sferze ochrony zdrowia. Uniwersytet Rzeszowski dostał zgodę na uruchomienia kierunku medycznego. Szpital przy ul. Szopena rozbudował oddział radioterapii, a Pro-Familia otworzył nowe skrzydło, dzięki któremu dwukrotnie powiększyła się porodówka i oddział noworodków z intensywną opieką medyczną.

Nie byli zawiedzeni ci, którzy czekali na pokarm nie tylko dla ciała, ale i duszy. Podczas festiwalu w Łańcucie wystąpił światowej sławy tenor Jose Carreras, sukcesem była kolejna odsłona Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie z zespołem White Lies jako gwiazdą. W lipcu na Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych do Rzeszowa zjechało tysiąc młodych tancerzy z 14 krajów. Podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zespół Piersi ,z pochodzącym z Rzeszowa Adamem Asanovem, zdobył dwie Superjedynki. Show "X-Factor" wygrał Artem Furman, student rzeszowskiej WSIiZ, a w programie "The voice of Poland" najlepsza okazała się Aleksandra Nizio, studiująca na UR.

Sportowcy zdobywali medale

Wydarzenia sportowe zdominowali siatkarze Asseco Resovii, którzy zdobyli wicemistrzostwo kraju, a pięciu reprezentantów Rzeszowa zostało mistrzami świata. Żużlowcy PGE Marmy Rzeszów wywalczyli awans do ekstraligii, a hokeiści Ciarko PBS Bank Sanok wywalczyli tytuł mistrza Polski. Na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Soczi srebro w biegu drużynowym zdobyła pochodząca z Sanoka panczenistka Katarzyna Bachleda--Curuś.

W sierpniu podczas Tour de Pologne ulicami Rzeszowa ,już po raz czwarty ,przejechały kolarskie sławy. Ostatnim sportowym akcentem mijającego roku było wicemistrzostwo Polski Adama Rudy, skoczka narciarskiego pochodzącego z Dydni, a trenującego w ZKS Zakucie Zagórz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24