Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić smaczną kapustę na wigilię

al/Ula Sobol
Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich nr 1 z Nowej Wsi prezentują kapustę z grzybami i grochem, której nie brakuje na wigilijnym stole.
Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich nr 1 z Nowej Wsi prezentują kapustę z grzybami i grochem, której nie brakuje na wigilijnym stole. Krystyna Baranowska
Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tradycyjnej kapusty w towarzystwie grzybów i grochu. Kobiety z Koła Gospodyń Wiejskich nr 1 w Nowej Wsi (gmina Trzebownisko) radzą, jak ja ugotować.

W większości domów ceniących sobie polską tradycję, dzień przed wigilią gotuje się kapustę. Przyrządza się ją na bazie kapusty kiszonej z dodatkiem przypraw. To jedna z najstarszych bożonarodzeniowych potraw. Gospodynie przygotowują ją jednak na różne sposoby. Wszystko zależy od tradycji i regionu oraz upodobań gospodarzy.

Podstawą dobrego smaku w wigilijnej kapuście są groch i grzyby. Można w niej spotkać różne rodzaje fasoli: czarną, Jaś, perłową (zwyczajna białą) lub groch okrągły łuskany. Do tego grzyby, zazwyczaj suszone, przeważnie prawdziwki albo podgrzybki. - Kapusta musi być koniecznie z dodatkami przypraw, takich jak ziele angielskie, kminek i liść laurowy - opisuje Teresa Pierzchała, członkini Koła Gospodyń Wiejskich nr 1 w Nowej Wsi.

- Ale najważniejsze w wigilijnej kapuście jest to, aby była postna. Musi być gotowana na wodzie, nie na żadnej kości. Bez mięsnych dodatków. Dopiero później, kiedy jest już ugotowana i przyprawiona, można ją umaścić cebulką smażoną na maśle lub oleju - podkreśla Magda Kluczniak, przewodnicząca KGW nr 1 w Nowej Wsi.

W niektórych rejonach Polski kapustę maszczą świeżym olejem lnianym.

- Przepis na to danie jest bardzo prosty. Wystarczy kilogram kapusty kiszonej, 5 dag suszonych grzybów, 25 dag grochu, 2 łyżki masła, sól, pieprz i cebula - wylicza szefowa koła. - Groch trzeba namoczyć i pozostawić na całą dobę. Następnego dnia ugotować, aż zmięknie.

Grzyby umyć, ugotować w niewielkiej ilości wody i pokroić na cienkie paseczki. Kapustę wypłukać i zalać 3 szklankami wody. Ugotować, aż zmięknie. Cebulę posiekać i usmażyć na maśle na złoty kolor. Groch, grzyby i wywar z nich, wraz z cebulą i masłem, dodać do kapusty, wymieszać, doprawić solą i pieprzem. Gotować na małym ogniu. Odstawić do następnego dnia i przed podaniem podgrzać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24