Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu dla niektórych wybory jeszcze się nie zakończyły

Małgorzata Motor
Krzysztof Kapica
Wojewoda zarządził na 22 lutego wybory uzupełniające w Krasnem, Dynowie, Jeżowem, Tarnowcu, Iwoniczu-Zdroju i Nowym Żmigrodzie.

Głosowanie odbędzie się tylko w wybranych okręgach. W gminie Krasne wybory zarządzono tylko w okręgu nr 5. Uprawniona do głosowania będzie zatem tylko część mieszkańców Krasnego. Jednym z kandydatów wystawionych do rady gminy z tego okręgu był Wilhelm Woźniak, który jednocześnie startował na wójta gminy. - W związku z tym, że wygrał wybory na wójta, komisarz wygasił mu mandat radnego. Trzeba więc wybrać nowego z tego okręgu - wyjaśnia Witold Chodziński, sekretarz gminy.

Identyczna sytuacja jest też w pozostałych gminach, w których wojewoda zarządził wybory. W Dynowie do urn kolejny raz pójdą wyborcy z okręgu, z którego do rady startował burmistrz Zygmunt Frańczak, w Iwoniczu - burmistrz Witold Kocaj, w gm. Jeżowe- wójt Marek Stępak, w gm. Tarnowiec - wójt Jan Czubik, a w gm. Nowy Żmigród - wójt Grzegorz Bara.

- Gdy wójt czy burmistrz obejmuje swoją funkcję, jego mandat na radnego komisarz automatycznie wygasza. Dzieje się też tak, gdy wybrana osoba pisemnie zrzeka się mandatu - mówi Tomasz Smoleń, komisarz wyborczy w Rzeszowie.

Dodaje jednocześnie, że wybory uzupełniające odbywają się tylko w okręgach jednomandatowych. - Wcześniej, gdy ich nie było, wchodziła po prostu następna osoba z listy. W przypadku okręgów jednomandatowych takich list po prostu nie ma, czyli nie ma innego kandydata, który startował do rady z tego samego komitetu. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przeprowadzenie wyboru nowego radnego - tłumaczy komisarz.

Czy w związku z tym, że po raz pierwszy wybory przeprowadzano w okręgach jednomandatowych, liczba miejscowości, w których trzeba będzie przeprowadzić wybory uzupełniające, będzie większa niż cztery lata temu? - Trudno powiedzieć. To się dopiero okaże, bo w każdej chwili, nawet już po ślubowaniu, radny może zmienić zdanie i zrezygnować z tej funkcji - zwraca uwagę komisarz Smoleń.

Tak się może stać w sytuacji, gdy radny obejmie stanowisko, którego z pracą w radzie łączyć nie można, np. w urzędzie danego miasta czy gminy. Wybory uzupełniające to też dodatkowa szansa na powrót do gry i pozostanie w lokalnej polityce dla tych, którym się nie powiodło w listopadowych wyborach. To również okazja dla włodarzy na wzmocnienie rady osobami ze swojego komitetu.

- Wójt dopiero 1 grudnia zrzekł się mandatu i został zaprzysiężony. Nikt na razie nie myśli o wyborach uzupełniających, nawet sam wójt - mówi Kazimierz Bujak, sekretarz gm. Jeżowe.

Uzupełniająca elekcja oznacza kolejne koszty dla budżetu państwa oraz powtórkę całej wyborczej procedury. Choć może się okazać, jak to było przed listopadowymi wyborami, że z powodu braku kontr- kandydatów niektóre osoby przed wyznaczonym terminem głosowania będą miały zapewniony mandat radnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24