Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemia katedry w Przemyślu zostały udostępnione turystom [WIDEO]

Norbert Ziętal
Podziemia archikatedry zostały przepięknie odrestaurowane. Ich remont trwał cztery lata.
Podziemia archikatedry zostały przepięknie odrestaurowane. Ich remont trwał cztery lata. Norbert Ziętal
To jeden z najciekawszych zabytków w Podkarpackiem. Jest to historyczna nekropolia biskupów przemyskich i wielu innych osób duchownych i świeckich, którzy przez stulecia byli w tym miejscu chowani.

- Czas ucieka, wieczność czeka. Te słowa z fasady bazyliki wadowickiej stają się bardzo wyraziste również w tym miejscu. Dzięki prowadzonym tutaj pracom, zostały na nowo odkryte podziemia i będą udostępnione zwiedzającym. Ich uzupełnieniem jest wystawa pod nazwą "Nekropolia biskupów przemyskich i osób świeckich" - mówi ks. prałat Mieczysław Rusin, proboszcz Parafii Archikatedralnej w Przemyślu.

Jedenastu biskupów

Prace remontowane, prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, rozpoczęły się w 2011 r. Z podziemi wydobyto setki kości i szkieletów, które obecnie znalazły miejsce wiecznego spoczynku w ossuariach. Znajdują się one w odnowionych kryptach. Udało się zidentyfikować ciała jedenastu przemyskich biskupów, głównie z XVIII i XIX wieku. Obite ozdobnymi tkaninami trumny, w których zostali pochowani, jak również odnowione szaty, zachowane pierścienie biskupów można oglądać na wystawie. Duchowni zostali powtórnie uroczyście pochowani 2 listopada 2013 r.

Uwagę zwraca mauzoleum bpa Aleksandra Antoniego Fredry. Znajduje się ono pod tzw. kaplica Fredrów. Bp Fredro był fundatorem kaplicy i inicjatorem budowy katedry w latach 1724 - 1734. W krypcie mieszczańskiej zaprezentowane są pochówki i elementy ubiorów pogrzebowych osób świeckich pochowanych w podziemiach. Szczególnym elementem jest trumna i ubiór kilkuletniego dziecka, zachowane w bardzo dobrym stanie. W podziemiach znajdują się również pochówki biskupów, którzy kierowali diecezją w XX w. Są to bp Anatol Nowak (kierował diecezją w latach 1924 -1934), bp Franciszek Barda (1934-1964), bp Stanisław Jakiel (administrator diecezji w latach 1964-1966), abp Ignacy Tokarczuk (1966-1993).

Historia architektury

Rewitalizacja podziemi to inicjatywa ks. abp Józefa Michalika, metropolity przemyskiego.

- Możemy tutaj zobaczyć piękno architektury, tej podziemnej, kunszt ówczesnych mistrzów budownictwa, ale także refleks pewnych tendencji w architekturze. Widać tutaj pewne tendencje ówczesnej architektury, m.in. to, że odchodzono od symetrii, perspektywy są nieregularne, ale dzięki temu upiększają je - mówi ks. abp. Michalik.

- Opracowaliśmy koncepcję, która zakładała ukazanie całych podziemi, z wejściem obok głównego wejścia do katedry. Chcieliśmy pokazać całe podziemia, wszystkie krypty, bo tutaj jest historia architektury - mówi Grażyna Stojak, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Odrestaurowaniem trumien i grobowego stroju biskupów i innych pochowanych tutaj osób zajęła się prof. Anna Drążkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prace remontowo - budowlane wykonywała ekipa Macieja Piórkowskiego z Przemyśla.

Wejście do krypt znajduje się w głównym przedsionku archikatedry. Podziemia można zwiedzać codziennie, oprócz niedziel i poniedziałków, o pełnych godzinach, w godz. 9 do 16, ostatnia grupa wchodzi o godz. 15. Grupy mogą liczyć do 30 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24