Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PIP w Rzeszowie: Urlop wychowawczy już po pół roku pracy

Małgorzata Motor
Krzysztof Kapica
Rozmowa z Wojciechem Dylągiem, prawnikiem i rzecznikiem prasowym PIP w Rzeszowie

Kto ma prawo do urlopu wychowawczego?

Pracownik, który przepracował w swoim życiu co najmniej sześć miesięcy - łącznie u wszystkich pracodawców, a także jest rodzicem lub opiekunem dziecka w wieku do 5 lat. Okres urlopu wychowawczego wynosi maksymalnie 36 miesięcy. Można go wykorzystać w nie więcej niż pięciu częściach.

Czy można się tym urlopem podzielić z drugim rodzicem?

Każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego z wymiaru 36 miesięcy. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców lub opiekunów dziecka. Wymiar urlopu wychowawczego dla jednego rodzica wynosi więc maksymalnie 35 miesięcy - pozostały miesiąc należy do drugiego rodzica. Z kolei na dziecko niepełnosprawne przysługuje dodatkowy urlop wychowawczy do 36 miesięcy, nie dłużej niż do 18 roku życia.

Czy można zwolnić pracownika, który jest na urlopie wychowawczym?

W wyjątkowych sytuacjach jest dozwolone rozwiązanie umowy z osobą na urlopie wychowawczym: w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

A co ,jeśli uznamy, że chcemy wcześniej wrócić do pracy?

Za zgodą pracodawcy możemy zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym momencie. W innym przypadku należy powiadomić pracodawcę o terminie zamierzonego powrotu najpóźniej na 30 dni przed tym terminem.

Czy po zakończonym urlopie wychowawczym lub po rezygnacji z dalszej jego części pracodawca może zmienić nam warunki pracy?

Nie, pracodawca ma obowiązek dopuścić nas do pracy na dotychczasowym stanowisku. Jeśli jest to niemożliwe, na stanowisku mu równorzędnym lub innym odpowiadającym naszym kwalifikacjom zawodowym. Wynagrodzenie mamy też otrzymywać nie niższe od wynagrodzenia przysługującego w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.

A jeśli nie chcemy całkowicie oddać się opiece nad dzieckiem, możemy pracować w obniżonym wymiarze czasu pracy?

Tak, trzeba tylko złożyć wniosek o obniżenie tego wymiaru czasu pracy. Maksymalnie może to być do połowy pełnego wymiaru. Złożyć go należy dwa tygodnie przed urlopem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24