Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatuaże zdobią ciało, intrygują i uzależniają

al/Ula Sobol
To jedyna forma bólu, która uzależnia i za którą się tęskni. Poprzez mniej lub bardziej estetyczne formy wyrazu, jakim jest obraz na skórze, definiujemy siebie.

Technik robienia tatuaży jest wiele.

[obrazek1] (fot. Krzysztof Kapica)

Konwencjatatuażu

To święto dla wszystkich pasjonatów tatuażu - targi, podczas których wystawiają się najlepsze studia z Polski i Europy. Aby móc pokazać się na konwencji, trzeba dostać zaproszenie. Na konwencji tatuatorzy tatuują w swoich boksach, więc możesz podpatrzeć, w jakim stylu pracują. Każda konwencja to też konkurs na najlepszy tatuaż w takich kategoriach jak: tatuaż dnia, kompozycja damska, tatuaż etniczny, tatuaż kolorowy duży, mały, tatuaż czarnoszary, old school itd. Imprezie towarzyszą koncerty, pokazy mody, fryzur alternatywnych, podwieszanie, fire show, burleska. Zwiedzający mogą potatuować na bananach.

Gdzie targi w Polsce

W Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Radomiu, Warszawie (najbliższy 29-30 listopada 2014).

Konwencjew Europie

Największe odbywają się w Berlinie, Londynie, Moskwie, Mediolanie.

Tatuatorzy nie cierpią robić "coverów", poprawek po innych tatuatorach.- Maćkowi zdarza się "coverować", ale nie ukrywa, że jest to wyzwanie i wymaga więcej kunsztu - uśmiecha się Agnieszka Gulak, wytatuowana sympatyczna dziewczyna, manager w Studiu Tatuażu Artystycznego "Breakin'Ink" w Tyczynie, a prywatnie żona Maćka.

- Tradycyjne to te, w których nie używamy prądu, m.in. "hand tapping", "hand poking", "tebori" i inne odmiany tatuażu etnicznego - wyjaśnia Maciek Gulak, właściciel i tatuator studia Breakin'Ink.

- Natomiast współczesne techniki to te z użyciem wszelakiego rodzaju maszyn napędzanych energią elektryczną, jak: maszynki cewkowe bazujące na zasadzie elektromagnesu, rotacyjne czy pneumatyczne i skaryfikacja, która po części zalicza się również do technik "tatuatorskich" - dodaje tatuator. Sam pracuje technikami współczesnymi. Nie używa szablonów. Projektuje indywidualnie dla każdego klienta.

- Najczęściej to kobiety ulegają modzie i - niestety - tatuują sobie znaki nieskończoności, napisy (daty urodzin, imiona), gwiazdki, motylki, nutki, skrzydła, linię życia, łapacze snów i tribale na lędźwiach. Wszystko, co składa się na tzw. modę obciachową - akcentuje Maciek. - Są to tatuaże robione na zasadzie: podoba mi się, koleżanka ma, widziałam u gwiazdy show--biznesu. - Faceci też powielają oklepane motywy, typu tribale. Bez wątpienia, w przypadku obu płci wynika to z braku wiedzy i zainteresowania tatuażem, a powodowane jest jedynie chęcią posiadania czegokolwiek - dorzuca Agnieszka.

Zdarza się, że człowiek ma bardzo niski próg bólu i konieczne jest znieczulenie, aby zbytnio nie cierpiał. - Najlepszym lekiem na ból podczas tatuowania jest pokora - mówi Maciek. - My jednak używamy do tego vasocaine'y, czyli sprayu znieczulającego na bazie roztworu lidokainy - wyjaśnia Agnieszka.

Przed zrobieniem tatuażu zastanówmy się, czy na pewno chcemy go posiadać. Jeśli już się zdecydujemy i oddamy w ręce tatuatora, stosujmy się do jego zaleceń.- Nie warto natomiast robić na próbę "tatuażu" z henny, bo nie daje on najmniejszego poglądu na to, jak będzie wyglądał prawdziwy tatuaż. Motyw namalowany henną na skórze nie oddaje detali, kolorów czy choćby bólu tatuowania maszynką i - przede wszystkim - jest zmywalny - podkreśla manager Breakin'Ink.

- Świeży tatuaż do czasu zagojenia i złuszczenia przemywamy minimum 3 razy dziennie. Używamy wtedy wody i szarego mydła, płynu do higieny intymnej lub mydła dla dzieci, czyli nieperfumowanego środka o właściwościach antybakteryjnych niezawierającego alkoholu - radzi Maciek. - Po każdym przemyciu tatuaż smarujemy cienką warstwą maści "Bepanthen". W trakcie procesu gojenia unikamy solarium, basenu i słońca. Nie skrobiemy, gdy swędzi. Delikatnie wycieramy ręcznikiem. O zagojony tatuaż dbamy jak o skórę.

Zakamuflować blizny

Czasopismao tatuażach

W Polsce wydawane są dwa magazyny dla ludzi kochających tatuaże - "Tatuaż - Ciało i Sztuka" oraz "TattooFest".

Muzeum Tatuażu w Gliwicach

W Polsce powstało pierwsze w środkowo-wschodniej Europie Muzeum Tatuażu. Wstęp bezpłatny.

Pub o tematycetatuażu

W Rzeszowie znajduje się Tatau Pub. Miejsce spotkań miłośników tatuaży.

Niektórzy borykają się z bliznami i chcą je zatuszować tatuażem. - Można je zamaskować wizualnie, ale blizny nie znikają. Problemem natomiast jest to, że nigdy nie wiadomo, jak taka blizna zachowa się podczas tatuowania - stwierdza Maciek. - Czasami tatuaż zwyczajnie pokrywa miejsce zabliźnione. Czasami zaś barwnik "ucieka" podczas procesu gojenia, tworząc prześwity (białe plamy) w tatuażu - dodaje i ostrzega, że nie można tatuować świeżych blizn.

Wielu tatuatorów nie podejmuje się tatuowania blizn ani rozstępów, z racji tego, że nie można przewidzieć, jak ostatecznie się zachowają. - Przeciwwskazania do zrobienia tatuażu to wszelakiego rodzaju choroby skóry, m.in. łuszczyca, alergia, w szczególności na grupę detergentów, choroby zakaźne - najgroźniejsze to HIV, HCV, choroby układu immunologicznego, ciąża oraz okres karmienia piersią, epilepsja, problemy z krzepliwością krwi czyli hemofilia. Nie tatuuje się pieprzyków.

- Generalnie, tatuować mogą się osoby zdrowe. Tymczasowym przeciwwskazaniem do tatuowania może być: przeziębienie, grypa, zażywanie antybiotyków. W razie braku pewności, czy możemy poddać się tatuowaniu, warto skonsultować się z lekarzem - doradza Agnieszka. Po zrobieniu tatuażu nie możemy oddać krwi przez pół roku. Mitem jest natomiast to, że osoby wytatuowane nie mogę wykonać badania rezonansem magnetycznym i że włosy nie rosną na tatuażu.

Nie tatuuje się osób będących pod wpływem alkoholu i innych używek, narkotyków. Niestety, aby otworzyć studio tatuażu, nie trzeba mieć do tego żadnych uprawnień. Wystarczy spełnić wymagania sanepidu, i każdy może tatuować. - Przez to powstają pseudostudia, które "kaleczą" ludzi - ostrzega Agnieszka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24