Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak głosować w wyborach samorządowych? Oddaj ważny głos i wybierz swą władzę

Karolina Jamróg
- Nie wszyscy wyborcy dostaną 4 karty do głosowania. Mieszkańcy miast na prawach powiatu nie otrzymają tej żółtej - mówi Roman Ryniewicz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie.
- Nie wszyscy wyborcy dostaną 4 karty do głosowania. Mieszkańcy miast na prawach powiatu nie otrzymają tej żółtej - mówi Roman Ryniewicz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Rzeszowie. Krzysztof Kapica
Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. Jak głosować, wyjaśnia Roman Ryniewicz, dyrektor delegatury PKW w Rzeszowie.

- Niedziela. Dzień wyborów samorządowych. Wchodzę do lokalu wyborczego, podchodzę do komisji wyborczej i co dalej?

- Przede wszystkim - musimy się komisji wylegitymować ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem.

- To nie musi być tylko dowód osobisty?

- To może być dowód osobisty, ale także każdy inny dokument tożsamości z fotografią: paszport, legitymacja ubezpieczeniowa, studencka, prawo jazdy. Ważne jest, żeby zdjęcie było aktualne, nie zaś sprzed 20 lat. Tak żeby komisja mogła potwierdzić naszą tożsamość. Potem otrzymujemy karty do głosowania i podpisujemy się na liście.

- Ile kart dostaniemy?

- Większość wyborców otrzyma cztery karty do głosowania. Każda będzie w innym kolorze. Karta do głosowania na kandydatów do sejmiku województwa ma kolor niebieski i formę zszytej broszury. W jej prawym górnym rogu znajdują się trzy otwory, tak żeby osoba niewidząca lub niedowidząca - głosująca za pomocą nakładki Braille'a - mogła rozpoznać, że to karta, na której znajdują się nazwiska kandydatów do sejmiku.

- Na karcie żółtej widnieją nazwiska kandydatów do rady powiatu. Karta również ma formę broszury, ma dwa otwory. Karty do głosowania na radnych gminnych i miejskich są białe. Mają jeden otwór.

- Czwarta karta ma kolor różowy. Znajdują się na niej nazwiska kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta. Zamiast otworów na karcie ścięty jest jej prawy róg.

- Nie wszyscy mieszkańcy dostaną cztery karty do głosowania...

- Mieszkańcy miast na prawach powiatu, czyli Rzeszowa, Przemyśla, Krosna, Tarnobrzega, nie dostaną żółtej karty, czyli karty do głosowania na radnych powiatowych.

- Jak będą głosować mieszkańcy tych miast?

- Głosując na prezydenta miasta, stawiamy znak "x" w kratce obok nazwiska kandydata. Możemy skreślić tylko jedno nazwisko. Wybierając radnego miejskiego i do sejmiku, głosujemy na listę, z której kandydat startuje. Stawiamy znak "x" w kratce obok nazwiska.

- Jeśli zaznaczymy nazwiska kandydatów z różnych list, na przykład list wyborczych komitetów A i B, nasz głos będzie nieważny?

- Zgadza się. Głos będzie nieważny także, jeśli nie postawimy znaku "x" obok żadnego z nazwisk.

- Jak głosują mieszkańcy pozostałych miast oraz gmin?

- W wyborach do rady powiatu, podobnie jak do sejmiku, głosujemy na listę. Wybierając radnych do gminy lub miasta oraz w głosowaniu na prezydenta, burmistrza i wójta, głosujemy tylko na jednego kandydata, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony, obok nazwiska.

- Jeśli ktoś postawi inny znak zamiast krzyżyka?

- Postawienie innego znaku graficznego, tzw. ptaszka, kreski, litery V, zamazanie kratki spowoduje, że głos jest nieważny.

- Nie możemy się pomylić w czasie oddawania głosu?

- Nie. Komisja wyborcza wydaje tylko po jednym egzemplarzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24