Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki kwesty na zabytkowe nagrobki w Przemyślu

Norbert Ziętal
W tegoroczną zbiórkę przed przemyskimi cmentarzami włączyło się 392 wolontariuszy. Wśród nich m.in. prezydent Przemyśla, urzędnicy, radni, parlamentarzyści, uczniowie i nauczyciele.
W tegoroczną zbiórkę przed przemyskimi cmentarzami włączyło się 392 wolontariuszy. Wśród nich m.in. prezydent Przemyśla, urzędnicy, radni, parlamentarzyści, uczniowie i nauczyciele. Archiwum
29 400 złotych udało się zebrać podczas trzydniowej kwesty. Dodatkowy dochód, czyli 1500 złotych, pochodzi ze sprzedaży 150 płyt "Przemyskie cmentarze".

Organizatorem kwesty, która odbywała się do 31 października do 2 listopada, było Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Włączyło się 392 wolontariuszy.

- Znaczący udział w tegorocznej kweście miała młodzież i nauczyciele przemyskich szkół średnich, którzy już w połowie października zadeklarowali swój akces w zbiórce - mówi Bogusława Pieczyńska, prezes TPRPiR.

Każdego roku rozliczają się z zebranej kwoty

Każdego roku, zwykle w październiku, działacze TPPiR rozliczają się z zebranych pieniędzy w poprzednim roku i wykonanych prac.

- W 2014 r. Komitet Ochrony Starych Cmentarzy przy TPPiR, z pieniędzy zebranych w kweście w 2013 r., z dofinansowaniem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz miasta Przemyśl, przeprowadził konserwację pięciu nagrobków - informuje Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

Odrestaurowane zostały mogiły Felicji Hieronimowej księżnej Lubomirskiej zmarłej w 1930 r. oraz Klotyldy z Rollów Weinigerowej, kurierki Rządu Narodowego, uczestniczki Powstania Styczniowego, zmarłej w 1908 r. Ponadto nagrobek Ludwiki Neusserowej zmarłej w 1868 r. i Roberty z Neusserów Pragłowskiej zmarłej w 1883 r. Grób Jana Konrada Adelmana, sędziego, działacza społecznego, pierwszego prezesa Przemyskiego Towarzystwa Dramatycznego, który zmarł w 1883 r. Również grób familijny rodziny Neurwirth z II połowy XIX w.

Plany remontów cmentarnych w 2015 r.

Z pieniędzy zebranych podczas tegorocznej kwesty, w 2015 r. odrestaurowane będą nagrobki na polach 19, 18 i 16, znajdujących się w pobliżu kaplicy.

- To mogiły nie tylko cenne ze względów architektonicznych. Są to groby osób zasłużonych dla Przemyśla i regionu - twierdzi Wołczyk.

Tradycja kwestowania przed przemyskim cmentarzami sięga 1978 r. Wtedy przy TPPiR powstała sekcja Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami Przemyskimi. Przewodniczył mu sędzia Antoni Rachwał. Po jego śmierci akcję przerwano. Od 2005 r. kwesty organizuje Towarzystwo Ulepszania Miasta, a od 2007 TPPiR.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24