Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie mogą pisać próbne matury

Beata Terczyńska
Szkoły chętnie organizują próbne matury, by sprawdzić, na ile młodzież jest już gotowa do właściwego egzaminu dojrzałości
Szkoły chętnie organizują próbne matury, by sprawdzić, na ile młodzież jest już gotowa do właściwego egzaminu dojrzałości Beata Terczyńska
Próbne matury w szkołach zaplanowane są na 15-18 grudnia.

W tym roku sporo zmian na maturze. Nadal obowiązkowo trzeba zdać 5 egzaminów, czyli j. polski - ustnie i pisemnie, język obcy - ustnie i pisemnie, matematykę - pisemnie, i uzyskać z nich co najmniej 30 proc. punktów. Doszedł jeszcze obowiązek przystąpienia do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego, zdawanego na poziomie rozszerzonym. Tutaj jednak nie ma wymogu uzyskania 30 proc. punktów.

Ważny dla rekrutacji

- Egzamin z przedmiotu dodatkowego został wprowadzony w związku z profilowaniem kształcenia w liceach i technikach - mówi Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Są tam przedmioty nauczane na poziomie rozszerzonym. Wynik matury z przedmiotu dodatkowego służy głównie rekrutacji na uczelnie wyższe.

Ponadto można zdawać do pięciu przedmiotów dodatkowych. W tym przypadku nie ma ustalonego progu ich zaliczenia.

Największą zmianą jest jednak brak prezentacji na maturze ustnej z języka polskiego. Zdający najpierw wylosuje zadanie egzaminacyjne, złożone z polecenia i tekstu (językowego, literackiego lub ikonicznego). Dostanie kwadrans na przygotowanie się do wygłoszenia ok. 10-minutowego monologu na dany temat. Później czeka go jeszcze rozmowa z zespołem przedmiotowym, dotycząca wcześniejszej wypowiedzi. Ta ostatnia część potrwa ok. 5 minut. Ustna matura z polskiego sprawdzi m.in. samodzielność, twórcze myślenie, formułowanie własnych sądów, dojrzałość intelektualną, orientację w problemach kultury, literatury i języka. Na stronie: www.oke.krakow.pl jest udostępniony filmik z nagraniem, jak taki egzamin powinien wyglądać, i zbiór zadań. Można tam znaleźć także wiele informacji wraz z prezentacją o tegorocznej maturze.

Będzie próba sił

- Prezentacja miała swoje zalety, bo była namiastką pracy naukowej. Obecna formuła stawia bardziej na bezpośrednią wypowiedź, przygotowywaną tuż przed egzaminem - mówi dyrektor Gawryłow.

Zmiana wynika z postulatów nauczycieli i uczelni. Zwracali oni uwagę, że wiele prac jest niesamodzielnych. Tak naprawdę, nie można jednak było zdać egzaminu, korzystając tylko z gotowca. Liczba punktów za wygłoszenie prezentacji nie pozwalała na zaliczenie egzaminu, jeśli ktoś nie otrzymał następnych punktów za swoją wypowiedź.

W tym roku Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotuje zestawy próbnych matur. Na 15 grudnia zaplanowany jest język polski (poziom podstawowy), 16 grudnia - matematyka (poziom podstawowy), 17 grudnia - języki obce nowożytne (poziom podstawowy), a 18 grudnia - wszystkie przedmioty (poziom rozszerzony).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24