Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

AIESEC w Rzeszowie. Zagraniczne praktyki stoją otworem

Małgorzata Motor
- Studenci wyjeżdżający z AIESEC częściej decydują się na wolontariat, który trwa krócej, bo od 6 do 12 tygodni. Praktyki zagraniczne oznaczają 3-18 miesięcy poza krajem - tłumaczy Karol Kafara
- Studenci wyjeżdżający z AIESEC częściej decydują się na wolontariat, który trwa krócej, bo od 6 do 12 tygodni. Praktyki zagraniczne oznaczają 3-18 miesięcy poza krajem - tłumaczy Karol Kafara Fot. Krzysztof Kapica
Czy to na wolontariat, czy na praktyki - warto za granicę wyruszyć. - To szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego i podszkolenie języka. Pracodawcy cenią takie wpisy w CV - uważają studenci i podpowiadają, co zrobić, aby wyjechać.

Przez cały rok trwa rekrutacja dla studentów i absolwentów na wolontariat i praktyki zagraniczne organizowane przez AIESEC. Jest to największa organizacja pozarządowa, którą prowadzą studenci. Działa w 124 krajach na świecie i liczy ponad 86 tysięcy członków.

- Dzisiaj dla pracodawcy bardziej liczy się doświadczenie zawodowe niż wysoka średnia ocen na studiach. Jeśli chcemy stać się atrakcyjnymi kandydatami dla przyszłego szefa, warto skorzystać z szansy, jaką daje AIESEC - podkreślają studenci i chętnie wyjeżdżają za granicę - każdego roku około 30 osób z Podkarpacia. Główny kierunek to kraje Europy, Azji i Ameryki Południowej.

Wolontariat można odbywać w 12 krajach. Są to: Węgry, Rosja, Turcja, Egipt, Grecja, Indie, Brazylia, Kolumbia, Rumunia, Portugalia, Włochy oraz Chiny. Z kolei na profesjonalne praktyki zawodowe można wyjechać do: Indii, Chin, Węgier, Turcji, Czech, USA, Rumunii, Niemiec, Litwy, Kolumbii, Rosji, Norwegii, Finlandii oraz Danii. W zależności od pory roku, liczba ofert jest różna. - Zwykle jest ich jednak sporo. Jest więc w czym wybierać - zapewnia Karol Kafara z AIESEC w Rzeszowie.

Studenci decydują się głównie na wolontariat, bo wymagania są mniejsze. Jest też więcej ofert. - Wolontariat trwa krócej, bo od 6 do 12 tygodni, a na praktyki wyjeżdża się na 3-18 miesięcy. Co najważniejsze, student nie jest pozostawiony sam sobie. Utrzymujemy z nim stały kontakt. Sprawdzamy, czy nie ma żadnych problemów. Na miejscu także jest ktoś, kto pomaga mu na co dzień - podkreśla Karol Kafara.

AIESEC pomaga również w uzyskaniu wizy. Koszty związane z wyjazdem, czyli z ubezpieczeniem, przelotem lub przejazdem do danego kraju, kandydaci muszą jednak pokryć sami.

Oferta AIESEC dotyczy osób młodych, do 30. roku życia, które studiują lub ukończyły studia nie więcej niż 2 lata wcześniej.

- W przypadku wolontariatu znajomość języka angielskiego musi być na poziomie minimum B1, a praktyk - B2. Wybierając się na praktyki, trzeba też mieć minimalne doświadczenie w branży, w której chce się pracować, oraz ukończony I stopień studiów (inżynier lub licencjat) - dodaje Karol Kafara.

Osoby zainteresowane wyjazdem muszą wejść na stronę www.aiesec.pl i założyć swoje konto. Po uzupełnieniu swojego profilu zyskają dostęp do bazy, w której znajdą oferty z różnych krajów, dopasowane do ich umiejętności i zainteresowań. Później pozostaje już tylko dostarczyć niezbędne dokumenty aplikacyjne i przejść rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, podpiszą dokumenty i wyjadą za granicę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24