Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa ekonomiczna Dworzysko otwarta. Powstanie 3 tys. miejsc pracy [WIDEO]

Bartosz Gubernat
W strefie ekonomicznej Dworzysko zatrudnienie ma znaleźć ponad 3 tys. osób.
W strefie ekonomicznej Dworzysko zatrudnienie ma znaleźć ponad 3 tys. osób. Krzysztof Łokaj
W nowej strefie ekonomicznej zatrudnienie znajdą nie tylko osoby z wykształceniem technicznym.

- To historyczna chwila. Oddajemy inwestorom nowoczesne, znakomicie skomunikowane i uzbrojone tereny. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji możemy otworzyć pierwszą część strefy na trzy miesiące przed planowanym terminem. Park Rzeszów - Dworzysko to w tej chwili największy i najbardziej atrakcyjny kompleksowo uzbrojony teren inwestycyjny na Podkarpaciu - mówi Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski.

Strefa ekonomiczna Rzeszów-Dworzysko leży w zachodniej części miasta, między osiedlami Przybyszówka i Miłocin. Miasto przygotowuje tu inwestorom 25 ha gruntów. Część starosty ma ponad 80 ha, z czego 60 ha wczoraj zostało oficjalne otwarte. Jak przekonuje Waldemar Pijar ze Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, po działki w tej części inwestorzy ustawiają się w kolejce.

- W tej chwili zarezerwowane jest 24 ha, czyli prawie połowa otwartej dziś strefy. Przetargi na sprzedaż terenów będziemy ogłaszać w styczniu, kiedy Dworzysko oficjalnie stanie się podstrefą Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec - mówi Waldemar Pijar.

Wśród firm, które zarezerwowały tereny są m.in. przedstawiciele branży kosmetycznej, elektromaszynowej i informatycznej. Dziewięciu przedsiębiorców deklaruje, że przyjmie do pracy ok. 1500 osób.
- Zakładając kilkumiesięczny czas na wydanie pozwoleń budowlanych, pierwsze inwestycje w strefie powinny się rozpocząć na przełomie maja i czerwca 2015 roku. We wrześniu będziemy z kolei gotowi do sprzedaży kolejnych 25 ha działek. Docelowo zatrudnienie wyniesie tu ok. 3000 osób - wylicza Waldemar Pijar.

O wyjątkowy charakter strefy ma dbać specjalna komisja złożona m.in. z naukowców. To oni zanim dopuszczą firmy do przetargów, oceniają ich potencjał. Szansę na budowę zakładów dostaną wyłącznie przedsiębiorstwa innowacyjne, gwarantujące stabilne zatrudnienie i rozwój.

- W strefie zbudujemy jeszcze farmę ogniw fotowoltaicznych, które będą produkowały ze słońca ok. 1 MW prądu miesięcznie. Chcemy go sprzedawać do sieci, a zyskane w ten sposób pieniądze zamienić w zakładzie energetycznym na obniżenie rachunków firm, Dla zmniejszenia kosztów funkcjonowania strefy, będą ją oświetlać latarnie wyposażone wyłącznie w żarówki LED-owe. mówi Waldemar Pijar.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24