Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panie z Podkarpacia nie boją się biznesu

Małgorzata Motor
- Rozpoczęłam działalność gospodarczą cztery lata temu i nie mogę powiedzieć, że przez fakt, że jestem kobietą, jest mi trudniej prowadzić firmę - mówi Aleksandra Mazurek z BiuStylu
- Rozpoczęłam działalność gospodarczą cztery lata temu i nie mogę powiedzieć, że przez fakt, że jestem kobietą, jest mi trudniej prowadzić firmę - mówi Aleksandra Mazurek z BiuStylu Bartosz Frydrych
A Polki z reguły nie chcą otwierać własnych firm, bo obawiają się porażki. Kobiety z Podkarpacia nie mają z tym problemu.

Aleksandra Mazurek, jak wiele innych kobiet z Podkarpacia, nie bała się podjąć ryzyka. Wzięła sprawy w swoje ręce i zamiast szukać miejsca pracy, postanowiła sama go sobie stworzyć. Wpadła na pomysł uruchomienia w centrum Rzeszowa firmy BiuStyl, w której można kupić każdy rozmiar biustonosza i skorzystać z usługi profesjonalnego dobierania bielizny.

Ważna dobra organizacja

- Na pewno kobiety, które prowadzą firmę i mają dzieci, muszą wykazać się większymi umiejętnościami w organizowaniu sobie czasu dla rodziny i na pracę. Na pewno łatwiej przychodzi to tym paniom, których miejscem pracy jest ich własny dom. Kobiet, które decydują się na prowadzenie na przykład sklepu internetowego we własnym domu, nie brakuje - podkreśla pani Aleksandra.

Kluczem do sukcesu jest nie tylko dobra organizacja, ale też odwaga. O ile z tym pierwszym kobiety zwykle nie mają problemu, o tyle z tym drugim - już tak. Przynajmniej tak wynika z raportu "Amway o przedsiębiorczości 2013", opracowanego we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Monachium i GFK. Wzięło w nim udział 13,3 tys. kobiet z 24 krajów świata.

Jak wypadły Polki? Okazuje się, że nasze panie deklarują chęć prowadzenia własnego biznesu. Pozytywne nastawienie do przedsiębiorczości ma 67 proc. polskich kobiet. Niestety, nie przekłada się to na rzeczywistą liczbę przedsiębiorstw zakładanych przez kobiety. Tylko 33 proc. kobiet gotowych jest założyć firmę. Powstrzymuje je po prostu widmo porażki.

Co trzeci szef to kobieta

Kobiety na Podkarpaciu, w porównaniu z mieszkankami innych regionów, jednak garną się do prowadzenia własnego biznesu. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" pochyliła się nad firmami zarządzanymi przez kobiety bądź tymi, których właścicielkami są panie. Zwróciła uwagę, że mamy spory odsetek kobiet pracodawców i pań pracujących na własny rachunek. Założycielką lub szefową co trzeciej firmy jest kobieta.

Dane te potwierdzają statystyki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Wynika z nich, że z samych pieniędzy unijnych PO KL od 2007 roku powstało ponad 15 tys. firm, z tego jedna trzecia została otwarta właśnie przez kobietę. - Liczby te wskazują, że na polu przedsiębiorczości wciąż bardziej aktywni są mężczyźni, aczkolwiek obserwujemy, że coraz więcej kobiet łączy swoją przyszłość z biznesem, bez względu na jego skalę - zwraca uwagę Krzysztof Powrózek z WUP w Rzeszowie.

Kobiety wolą brać sprawy w swoje ręce, bo na Podkarpaciu ich sytuacja na rynku pracy jest bardzo trudna. Na koniec sierpnia w podkarpackich urzędach pracy na bezrobociu było zarejestrowanych prawie 70 tysięcy pań. Stanowiły one ponad połowę wszystkich bezrobotnych. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku liczba ta zmniejszyła się o ponad 5,5 tysiąca

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24