Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70 bocianów spędzi zimę w Przemyślu

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Wszystkie osobniki wymagają całodobowej opieki weterynaryjnej. W leczeniu bocianów może pomóc każdy chętny.

Co roku do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu trafia około 120 bocianów białych. Mniej więcej połowa pod koniec sierpnia wzbija się w powietrze, by razem ze swoimi towarzyszami wyruszyć w wędrówkę.

Niestety nie wszystkim bocianom udaje się odfrunąć.

- Nasz zimujący bociani sejmik liczy w tym roku około 70 osobników. Są to ptaki, których kuracji ze względu na ciężkie obrażenia nie udało się zakończyć przed zamknięciem w danym sezonie szlaków migracyjnych do Afryki. Są skazane na przezimowanie - wyjaśnia Jakub Kotowicz, wiceprezes ORZW.

Pośród tej grupy około 15 sztuk to stałe nieloty. Zwykle po najcięższych obrażeniach kończących się amputacjami skrzydeł lub kończyn dolnych.

- Ktoś mógłby zapytać czy jest w ogóle sens ponosić spore koszty utrzymania takich zupełnie kalekich zwierząt. Odpowiedź jest prosta i zwięzła: tak. Na pytanie dlaczego, odpowiedź brzmi również krótko i oczywiście: z szacunku dla życia. Bocianie nieloty w przeciwieństwie do swoich zupełnie zdrowych towarzyszy nauczyły się budować u nas gniazda na gruncie. Zupełnie kalekie pary ptaków składają jaja i wychowują zdrowe potomstwo, które rokrocznie przelatuje zapewne gdzieś nad piaskami afrykańskich pustyń. To nasz wielki, osobisty sukces - dodał Kotowicz.

Stado 70 ptaków konsumuje około 35 kg pokarmu dziennie. Z pomocą przyszły Zakłady Drobiarskie RES-DROB z Rzeszowa. Firma będzie cyklicznie dostarczać pożywienie dla bocianów.

- Większą rezerwę finansową jesteśmy teraz w stanie przesunąć w kierunku kosztów utrzymania zaplecza i zabiegów weterynaryjnych, pielęgnacyjnych i rehabilitacyjnych, co bezpośrednio przełoży się na efektywną poprawę skuteczności leczenia każdego osobnika z osobna - powiedział Jakub Kotowicz.

Ruszyła już coroczna akcja "Pomóż bocianom przetrwać zimę". Za jej pośrednictwem można wspomóc ptaki, którym z powodu niezakończonej rehabilitacji nie udało się odlecieć w danym sezonie do Afryki. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów zaplecza i zapewnienia profesjonalnej opieki weterynaryjnej.

Wykupując wirtualną cegiełkę (http://allegro.pl/show_item.php?item=4664699424) można zafundować jedną dzienną dawkę lekarstw dla jednego rehabilitowanego bociana białego. Zbiórka potrwa do końca marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24