Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod siatką grały miliony euro!

Marek Bluj
Wszyscy mówią o bajońskich zarobkach siatkarzy. Najbogatszy jest jednak trener Brazylijczyków Bernardo Rezende
Wszyscy mówią o bajońskich zarobkach siatkarzy. Najbogatszy jest jednak trener Brazylijczyków Bernardo Rezende Krzysztof Szymczak
Zawodnicy, którzy wystąpili na polskim mundialu warci byli kilkadziesiąt milionów euro. Po zakończeniu turnieju wartość rynkowa niektórych jeszcze wzrosła.

Najdroższa była reprezentacja Rosji, która najbardziej rozczarowała. Polacy wycenieni zostali o połowę mniej od Sbornej. Na 3 miliony euro.

- Niewątpliwie najdroższym zespołem byli Rosjanie. Oceniam ich wartość na 6 milionów euro - mówi Andrzej Grzyb, menedżer sportowy z Rzeszowa. - Wynika to zarówno z klasy zawodników, zasobów finansowych klubów oraz z ograniczeń w sprowadzaniu obcokrajowców - maksymalnie może grać ich dwóch. To podbija cenę na najlepszych Rosjan - tłumaczy dr Grzyb, który przeprowadził najbardziej spektakularny transfer sezonu zatrudniając w Zenicie Kazań Kubańczyka Wilfredo Leona. - Leon jest tylko jeden, dlatego jest najdroższy na świecie - kwituje sprawę ten znany na światowym rynku specjalista. - Siatkówka weryfikuje poziom sportowy reprezentacji i gwiazd co 2 lata. Ostatnia weryfikacja zakończyła się w katowickim Spodku.

Zajcew zarabia najwięcej

- Ostateczne sumy kontraktów nie są jawne, ale podczas przedsezonowych rozmów dowiadujemy się o proponowanych cenach, znamy możliwości klubów. To podstawa do naszych spekulacji - twierdzi nasz ekspert. - Moim zdaniem najlepiej opłacanymi zawodnikami w poszczególnych reprezentacjach są: Murinio w Brazylii, którego roczny kontrakt oceniam na około 500 000 euro. Na takim samym poziomie, a więc po pół miliona euro zarabiać będą w rosyjskiej superlidze Anderson i Grankin, Pawłow i Travica. Liderem listy jest Iwan Zajcew, który podpisał kontrakt w Rosji na 800 000 euro. Muserski nie znalazł się w tym gronie tylko dlatego, że już wcześniej parafował wieloletni kontrakt.

Drużyna USA, triumfator tegorocznej Ligi Światowej, szła przez polskie mistrzostwa jak burza. Wydawało się, że awansuje do czołowej czwórki. Nieoczekiwanie potknęła się na Argentynie.

Średnie Włochy

- W zespole USA występował tylko jeden mistrz olimpijski - David Lee. Oprócz niego uznanym finansowo zawodnikiem jest Anderson. Reszta walczyła o nazwisko. Dlatego wartość finansowa kontraktów drużyny USA nie przekracza 3 mln euro - uważa rzeszowianin. - Team Włoch to również drużyna "średnich" nazwisk. Ich wartość finansową podnoszą rosyjskie kontrakty Travicy i Zajcewa, ale w sumie oceniam ich na maksimum 3 mln euro. Na tym samym poziomie finansowym oceniam sumę kontraktów reprezentacji Polski.
Zespołem, który na polskich boiskach mógł pochwalić się największą liczbą uznanych nazwisk, była niewątpliwie Brazylia. - Kontrakty "Canarinhos" w Brazylii, we Włoszech, Turcji i Rosji opiewają w sumie na około 4 mln euro - potwierdza menedżer znad Wisłoka.

Francuzi grali w Krakowie, Łodzi i Katowicach rewelacyjnie. "Trójkolorowi" także mają w składzie znanych na rynku siatkarzy. Ich wartość po mistrzostwach zapewne wzrosła?... - Obawiam się, że Francuzi będą żałowali po mistrzostwach, że podpisali kontrakty wcześniej. Antonin Rouzier, Kevin Tillie czy też Earvin Ngapeth, to naprawdę wspaniali zawodnicy i ich cena rosła z każdym meczem - z wypowiada się A. Grzyb.

Wśród Niemców najdroższy z pewnością jest Grozer, ale są jeszcze inni znani zawodnicy, jak Schoeps, Kaliberda, Boehme, Szwartz, Westphal. - Mimo bardzo wysokiego miejsca tej drużyny w mistrzostwach świata, poza Grozerem nikt z Niemców nie zasługuje na uwagę i dobre pieniądze... - uważa menedżer.
Słowo o Bułgarach z Sokołowem i Penczewem. - To zespół bez gwiazd, ich największym atutem był trener Konstantinow i wola walki do czasu utraty możliwości awansu - to opinia o Bułgarach.

Bajońskie zarobki działaczy
Iran, zaczął mistrzostwa rewelacyjnie. Pewnie i Irańczycy wkrótce znajdą w Europie pracodawców?... - Na razie wiem tylko o zawodnikach, którzy jadą grać do Iranu za około 70-80 euro. O odwrotnym kierunku nie słyszałem - wzrusza ramionami pan Andrzej.

A Kamerun, Tunezja, Egipt? - Zarobki zawodników w tych krajach nie są istotne, tylko bajońskie opłaty dla szefów federacji. Tam nie ma logiki. Zawodnikom wystarczy 30-50 tys. euro, ale drugie tyle pochłaniają opłaty. Dlatego trudno ich sprowadzić za realną cenę - przybliża afrykańskie realia specjalista z Rzeszowa.

Rezende rekinem wśród trenerów
A kto znajduje się na czele listy płac trenerów? - Na pewno nie Antiga i nie Woronkow. Wysokość płac trenerów reprezentacji Polski znamy w przybliżeniu; są one bardzo dobre, ale nie porażające. Rosyjski trener - Woronkow zarabia w Lokomotiwie Nowosybirsk, w kadrze pracuje jak wolontariusz. Prawdziwym krezusem jest Brazylijczyk Rezende, zresztą jak najbardziej zasłużenie. Zarabia w reprezentacji, w klubie, na reklamach i na pisaniu książek. Oceniam go na minimum milion dolarów rocznie.

Polska trójka...
- Kto jest najdroższym graczem reprezentacji Polski? - pytamy. - Niestety, za dużo wiem, więc nie mogę odpowiedzieć wprost. Sugeruję spojrzeć, kto gra zagranicą? (Kubiak - przyp. red.), kto może wyjechać zagranicę, a zostaje w Polsce? (Wlazły - przyp. red), a kto wrócił z zagranicy do Polski? (Winiarski - przyp. red.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24