Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doradca zawodowy w każdej zawodówce i technikum na Podkarpaciu

Małgorzata Motor
WUP w Rzeszowie
Rozmowa z Małgorzatą Kawalec z WUP w Rzeszowie

- Do podkarpackich szkół mają trafić kolejni doradcy zawodowi. To znaczy, że już we wszystkich szkołach w naszym regionie będą tego rodzaju eksperci?

- Rzeczywiście, w ramach projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców" odbyły się studia podyplomowe z zakresu doradztwa zawodowego. Ukończyło je 110 osób. Projekt, z nielicznymi wyjątkami, obejmuje wszystkie szkoły zawodowe w województwie, zarówno zasadnicze szkoły zawodowe, jak i technika. Doradca zawodowy znajdzie się niemal w każdej z nich.

- Jaka będzie rola doradcy zawodowego?

- Doradztwo zawodowe jest niezwykle istotne na etapie edukacji. Trzeba sobie odpowiedzieć na wiele pytań: "szkoła ogólna czy zawodowa?", "studia wyższe czy praca, a może praca w trakcie studiów?", "czy na zawód, który wybieram jest zapotrzebowanie, gdzie, u kogo, ile się w tym zawodzie zarabia?". W końcu praca "u kogoś czy na własny rachunek?". Te pytania można mnożyć, a większość z nich jest szczególnie istotna właśnie w szkole ponadgimnazjalnej, kiedy człowiek stoi u progu dorosłości. Przeszkolone osoby są przygotowane do udzielania uczniom doradztwa indywidualnego, jak i w ramach zajęć grupowych.

- Czy długo przygotowywali się do tego?

- Studia podyplomowe trwały dwa semestry. Z 240 godzin zajęć na studiach, 60 to praktyki zawodowe, które odbywały się pod okiem opiekunów - doświadczonych doradców w centrach informacji i planowania kariery w urzędach pracy, w ochotniczych hufcach pracy, jak również w tych szkołach, w których doradcy już aktywnie pracują. Z wykładem przyjechał również specjalnie zaproszony gość z Uniwersytetu w Mannheim, prof. Bernd-Joachim Ertelt, uznany w Europie ekspert i autor podręczników z zakresu doradztwa zawodowego. Mógł się podzielić ze słuchaczami również doświadczeniami z Niemiec, gdzie system szkolnictwa zawodowego jest dużo lepiej rozwinięty niż w Polsce.

- Uczniowie oprócz doradców będą mieli też do dyspozycji pracownie doradztwa zawodowego. Po co?

- Każda praca wymaga odpowiednich warunków. Doradztwo również. Pracownia ma mieć aktualną biblioteczkę z multimediami, jak również stanowiska komputerowe dla nauczyciela-doradcy i dla uczniów, którzy przychodzą po poradę. Bez Internetu trudno dzisiaj szukać aktualnych informacji o sytuacji na rynku pracy. Taka pracownia daje dużo większe możliwości, niż korzystanie z innych, nieprzygotowanych do takich zadań sal w szkole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24