Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą oczyścić powietrze w Przemyślu

Norbert Ziętal
Przemyśl należy w regionie do miast, w których szkodliwa dla zdrowia niska emisja pyłów i gazów jest najwyższa.
Przemyśl należy w regionie do miast, w których szkodliwa dla zdrowia niska emisja pyłów i gazów jest najwyższa. Norbert Ziętal
Władze Przemyśla rozpoczęły opracowywanie Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Jego realizacja ma poprawić jakość powietrza w mieście.

Głównie ze względu na specyficzne położenie, w dolinie, oraz przestarzałe systemy grzewcze, Przemyśl należy do najbardziej zanieczyszczonych miast na Podkarpaciu. Dotyczy to zwłaszcza centrum miejscowości i tzw. niskiej emisji.

- Niska emisja dotyczy szkodliwych pyłów i gazów pochodzących np. z kominów domów jednorodzinnych czy kamienic. Ponadto ze spalania paliw, przede wszystkim węgla, w starych piecach i kotłach o niskiej sprawności - mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

Będą przekonywać do podłączenia się do publicznej sieci grzewczej

W śródmieściu Przemyśla sporo starych kamienic nie jest podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, lecz najczęściej ogrzewanych przy użyciu domowych pieców. Głównym paliwem jest węgiel.

Zanieczyszczenia odczuwa są zwłaszcza w zimie.

- Drobne frakcje pyłów, tzw. pyły zawieszone, zawierają metale ciężkie, Przenikają do pęcherzyków płucnych ludzi i są odpowiedzialne za choroby układu oddechowego, układu krążenia i alergie - twierdzi Wołczyk.

Jednym z działań, które mają poprawić stan powietrza w mieście jest Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Do końca listopada ma być opracowany przez firmę Atmoterm z Opola. M.in. będzie zakładał likwidację indywidualnych pieców i podłączanie mieszkań i domów do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ponadto promowanie alternatywnych źródeł ciepła, np. kolektorów słonecznych.

Łatwa do wypełnienia ankieta

Do końca września wśród mieszkańców Przemyśla prowadzona będzie ankieta. Każdy przemyślanin będzie się mógł wypowiedzieć. Wzór dostępny jest na stronie http://poneprzemysl.atmoterm.pl.

Wystarczy wpisać te adres. Otrzymamy gotowy do wypełnienia druk. W odpowiedziach trzeba będzie opisać swój system grzewczy, plany co do jego wymiany i ewentualne koszty.

- Warto wziąć udział w ankiecie. Realizacja programu, który opracowujemy, przyczyni się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Dzięki ankiecie dowiemy się, na ile mieszkańcy są zdecydowani zlikwidować swój niesprawny kocioł czy piec i podłączyć się do publicznej sieci - mówi Wołczyk.

Ankieta pozwoli również oszacować kwotę potrzebnego wsparcia finansowego ze strony miasta dla mieszkańców likwidujących piece czy kotły.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24