Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkołach sporo nowości. Zmiany m.in. w egzaminach

Beata Terczyńska
Tak wygląda nowy elementarz. Nz od lewej: Kuba Kargol, Oliwia Skowrońska i Philip Rudolf z 1b z rzeszowskiej SP nr 1.
Tak wygląda nowy elementarz. Nz od lewej: Kuba Kargol, Oliwia Skowrońska i Philip Rudolf z 1b z rzeszowskiej SP nr 1. FOT KRZYSZTOF KAPICA
Darmowy elementarz, sprawdzian szóstoklasistów także z języka, koniec prezentacji na ustnej maturze z polskiego, obowiązkowa szkoła dla części 6-latków - to najważniejsze ze zmian.

Ponad 317 tys. uczniów, w tym 29 tys. pierwszoklasistów ze szkół podstawowych rozpoczyna dziś rok szkolny. Wśród tych pierwszaków ponad 10,6 tys. stanowią sześciolatki. W tym roku bowiem do pierwszych klas obowiązkowo trafiły te, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Już za rok obowiązek szkolny obejmie wszystkie. Wielu rodziców uznało, że ich dziecko w wieku 6 lat nie nadaje się jeszcze do szkoły. O odroczenia zabiegali w poradniach psychologiczno - pedagogicznych. Do kuratorium do wtorku mają wpłynąć dane z regionu, ile jest takich dzieci. Z pewnością niemało. Tylko w Rzeszowie odroczony jest co trzeci 6-latek.

Dla pierwszaków książki za darmo

Uczniowie I klas SP będą się uczyć z darmowych elementarzy. Podręczniki to jednak własność szkoły i mają służyć aż trzem rocznikom

- Do 1008 szkół podstawowych na Podkarpaciu trafiły już elementarze dla 31 308 pierwszoklasistów - wylicza Mariola Kiełboń, rzecznik podkarpackiego kuratorium oświaty. - Ponadto mamy rezerwę 1092. Szkoły dostaną też dotacje na ćwiczenia dla uczniów do 50 zł i na podręcznik do języka obcego - do 25 zł.

Na Podkarpaciu 18 podstawówek nie zamówiło elementarzy MEN: 2 niepubliczne i 16 publicznych. W przypadku publicznych rezygnacja związana jest z brakiem naboru do I klasy. W tym drugim - szkoła mogła wybrać inne elementarze, pod warunkiem, że organ prowadzący je sfinansował.

W tym roku do pierwszych klas SP dzieci zostały przyporządkowane wg daty urodzin. W jednym oddziale nie może być ich więcej, niż 25. Lekcja w klasie I - III nie musi trwać 45 min.

Koniec z prezentacją na polskim

Największą zmianą dla maturzystów jest nowa formuła ustnej matury z języka polskiego. Nie będzie już prezentacji. Maturzysta wylosuje zadanie z tekstem kultury i poleceniem. Egzamin ten sprawdzi umiejętność tworzenia wypowiedzi na określony temat, zgodnej z zasadami poprawności językowej, logiki i retoryki. Będzie się składał z 3 części: przygotowania do wypowiedzi monologowej, monologu i rozmowy z komisją.

To nie koniec nowości. Maturzysta będzie musiał obowiązkowo przystąpić do tych samych przedmiotów, jak teraz, ale oprócz tego do egzaminu z 1 przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym. Jeśli zechce zdawać więcej przedmiotów dodatkowych, będzie miał prawo wyboru do 5 kolejnych.

- W części pisemnej przedmioty obowiązkowe będą zdawane na poziomie podstawowym, natomiast dodatkowe wyłącznie na rozszerzonym - przypominał podczas Salonu Maturzystów Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. - Matura będzie zdana, jeśli uczeń zdobędzie co najmniej 30 proc. punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego oraz, gdy przystąpi do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego, dla którego nie ma określonego progu zdawalności. Matury potrwają od 4 do 29 maja.

Z kolei sprawdzian szóstoklasistów, który wypada 1 kwietnia, będzie się składał z 2 części. Pierwsza - z języka polskiego i matematyki rozpocznie się o godz. 9, a druga z języka obcego - o 11.45.

Cięcia etatów, możliwe protesty

Do czerwca w podkarpackich szkołach pracowało 44 747 nauczycieli, w tym 29 307 na pełnych etatach. Grupę 1857 stanowili dyrektorzy.

- Z moich wyliczeń wynika, że pracę straciło 258 osób. Dla porównania przed rokiem 573 - wylicza Stanisław Kłak, prezes podkarpackiego okręgu ZNP. - Zmniejszenie wymiaru godzin dotknęło 1560 pedagogów, a przed rokiem 3462. Z czego wynikają te różnice? W tym roku zlikwidowano mniej szkół. Mamy też rok wyborczy.

"Solidarność" oświatowa żąda, aby w pracach nad budżetem państwa na 2015 rok zabezpieczyć pieniądze w wysokości 9 proc. na podwyżkę płac nauczycieli, która obowiązywać będzie od 1 stycznia.

- Jeżeli MEN nie przystąpi do rozmów w sprawie zmian ustawowych oraz płac do 15 września i nie będzie pozytywnej reakcji rządu w tych sprawach, NSZZ "Solidarność" podejmie przewidziane prawem działania protestacyjne, włącznie z wykorzystaniem ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - słyszymy stanowisko członków Rady KSOiW. - Jednocześnie struktury regionalne "S" oświatowej będą prowadzić akcję informacyjno-sondażową w szkołach w celu określenia ewentualnych form protestu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24