Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanok ma nowoczesny sprzęt do leczenia arytmii serca

Ewa Gorczyca
Arytmia serca utrudnia pacjentom normalne życie, może też wywołać groźne dla niego skutki. Ale dzięki nowoczesnej metodzie 3D możemy ją bezpiecznie i skutecznie wyleczyć – przekonuje dr Sebastian Stec
Arytmia serca utrudnia pacjentom normalne życie, może też wywołać groźne dla niego skutki. Ale dzięki nowoczesnej metodzie 3D możemy ją bezpiecznie i skutecznie wyleczyć – przekonuje dr Sebastian Stec
Specjaliści z Sanoka wykonali pierwsze zabiegi z wykorzystaniem najnowocześniejszego systemu do mapowania i nawigacji trójwymiarowej serca.

W Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych "Carint" w Sanoku, zainstalowano najnowszą wersję "Systemu 3D". To najnowocześniejsza metoda leczenia arytmii serca. Jej zaletą jest eliminacja promieniowania rentgenowskiego. Dzięki temu można wykonywać ablację u pacjentów z grup podwyższonego ryzyka np. kobiet w ciąży lub u młodych osób zagrożonych chorobą nowotworową.

- Obecnie w Polsce znajdują się tylko dwa urządzenia tego typu - informuje Marcin Pająk z G.V.M. Carint.

Kontrakt z NFZ

W sanockiej placówce tworzona jest i na bieżąco rozwijana nowoczesna pracownia elektroterapii, dzięki czemu pacjenci uzyskają dostęp do najnowocześniejszych zabiegów małoinwazyjnych stosowanych w ablacjach i wszczepieniach rozruszników serca. Zabiegi są wykonywane w ramach kontraktu z NFZ.
Do końca 2014 r. w kolejce oczekuje ponad 100 pacjentów.

- Mamy tutaj świetne warunki, dlatego pacjenci chcą być u nas leczeni - mówi dr Sebastian Stec, kardiolog z Podkarpackiego Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych. - Mamy nadzieję, że będzie można im pomóc. Liczymy na zwiększenie kontraktu z NFZ, aby w pełni wykorzystać nowoczesny sprzęt i doświadczoną kadrę.

Wyniki badań, w których uczestniczył sanocki ośrodek, znalazły się na kongresach europejskich i amerykańskich.

- Planowane są też szkolenia studentów z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz lekarzy kardiologów z Polski i zagranicy. Pracownia uczestniczyć będzie również we wdrożeniach i badaniach nowych elektrod wykorzystywanych w nowoczesnej kardiologii - dodaje Pająk.

Działa jak GPS

Z nowoczesnego urządzenia skorzystali już pierwsi pacjenci. Zabiegi przeprowadzono u osób z uporczywą, oporną na leczenie farmakologiczne arytmią i częstoskurczami serca. Nowe rozwiązanie umożliwia bardzo precyzyjną nawigację i zapamiętywanie obrazu serca na mapie trójwymiarowej oraz wykonywanie zabiegu bez użycia promieniowania rentgenowskiego.

- Można to porównać do nawigacji GPS, która prowadzi kierowcę oraz zapamiętuje drogę dotarcia do arytmii - wyjaśnia dr Stec.

Jednocześnie system pozwala na przeprowadzenie pełnoprofilowego zabiegu ablacji u chorych z najtrudniejszymi wskazaniami, takimi jak burze elektryczne serca i migotanie przedsionków.

- U niektórych chorych występują rzadkie przypadki, gdzie arytmia ukrywa się przed nami. Mieliśmy taki przypadek u jednej z pacjentek. Dzięki innowacyjnej metodzie udało nam się zlokalizować arytmię i zlikwidować już po pierwszej ablacji - informuje dr Stec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24