Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędziowie i prokuratorzy nie chcą ujawniać majątków. Sprawdziliśmy ile zarabiają

Anna Janik
Archiwum
Już wkrótce w internecie sprawdzimy, jakie majątki zgromadzili sędziowie i prokuratorzy.

Średnie pensje sędziów i prokuratorów bez dodatków (na podstawie portalu wynagrodzenia.pl)
Sędzia lub prokurator rejonowy: 6,5-7,9 tys. zł
Sędzia lub prokurator okręgowy: 7,5-9,3 tys. zł
Sędzia lub prokurator apelacyjny 8,7 10,3 tys. zł
Wysokość dodatków m.in. za wysługę lat wynosi od 328 do 1319 zł. Dodatki funkcyjne np. dla prezesów sądu lub przewodniczących wydziałów wahają się w granicach 640-2500 zł.

W maju 2015 r. ma wejść w życie ustawa o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne. Zmiany obejmą nie tylko sędziów i prokuratorów, ale też ławników, referendarzy, asesorów, kuratorów sądowych, asystentów sędziów i dyrektorów sądów. Jak argumentują pomysłodawcy, nowe prawo ma zmniejszyć ryzyko korupcji. Dzięki tym oświadczeniom, łatwiej będzie sprawdzić, czy majątki nie odbiegają znacznie od osiąganych zarobków. W praktyce to oznacza, że informacje o tym, jakim samochodem jeździ dany prokurator lub jakie ma nieruchomości sędzia, każdy będzie mógł sprawdzić w sieci.

Wskazówka dla przestępców?

Publikowaniu oświadczeń majątkowych zdecydowanie sprzeciwiają się przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Obawiają się o swoje bezpieczeństwo. - Sędziowie, w przeciwieństwie do funkcjonariuszy służb śledczych, wykonują czynności służbowe jawnie. To znaczy, że wydając wyrok pod własnym imieniem i nazwiskiem, nie mogą ukryć twarzy pod kominiarką - mówi Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. - Oświadczenia m.in. policjantów operacyjnych, strażników granicznych, funkcjonariuszy ABW i CBA ścigających groźnych przestępców nie są jawne. Tymczasem skazującym ich sędziom państwo nie chce zapewnić podobnej ochrony - dodaje.

Sędziowie krytykują również zapis, że losowo wybrane oświadczenia będą kontrolowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Ponadto będą mogli być karani decyzjami szefa CBA, a to naraża ich na naciski ze strony jego funkcjonariuszy i narusza sędziowską niezawisłość.

Już spowiadają się przed skarbówką

- Obecnie składamy sprawozdania finansowe do urzędów skarbowych, a odpis dostaje prezes sądu. Wszystkie nieprawidłowości od razu są wyłapywane i dyscyplinarnie osądzane - mówi Zygmunt Dudziński, sędzia SO w Tarnobrzegu. - Nie widzę powodu, dla którego opinia publiczna miałaby być dodatkowym kontrolerem. Nie sądzę, żeby miało to powstrzymać przed korupcją tych nieuczciwych - uważa.

Zdumienie przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości budzi też obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez osoby, które nie podejmują żadnych merytorycznych decyzji, np. asystentów sędziów. Ich praca ma charakter pomocniczy, sprowadza się w zasadzie do obowiązków aplikanta, a zarobki są stosunkowo niewielkie. Z kolei zmuszenie do składania oświadczeń ławników, którzy nie pełnią tych funkcji zawodowo, może skutecznie zniechęcić do ubiegania się o mandat, a w konsekwencji sparaliżować wydziały, w których wymagany jest skład ławniczy. Niektóre z nich np. pracy i ubezpieczeń już teraz mają problemy ze skompletowaniem wymaganej liczby ławników.

Prof. Ćwiąkalski też przeciw

Projekt, który jest aktualnie na etapie opiniowania, skrytykował m.in. prokurator generalny, Krajowa Rada Sądownictwa i prezes Sądu Najwyższego. Argumentują, że projekt jest sprzeczny z Konstytucja i prawem Unii Europejskiej, a większość krajów UE nie wprowadza oświadczeń majątkowych dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

- Ja również należę do grona krytyków. Uważam, że zjawisko korupcji w wymiarze sprawiedliwości jest dużo rzadsze niż w innych grupach zawodowych - mówi Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny. - Idąc tym tropem oświadczenia majątkowe powinni składać np. przedsiębiorcy z listy 100 najbogatszych Polaków, bo przecież też nie wiadomo, czy dorobili się legalnie - mówi z ironią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24