Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawowy błąd bezrobotnych to bierność

Małgorzata Motor
Archiwum
Rozmowa z Marią Jodłowską, ekspertem portalu rynekpracy.pl

- Wystartowała nowa wersja Centralnej Bazy Ofert Pracy -internetowego serwisu z ogłoszeniami o pracę, prowadzonego przez ministra pracy. Czy ułatwi bezrobotnym znalezienie zatrudnienia?

- Aktualna forma prezentacji ofert pracy będzie bardzo wygodna. Osoby poszukujące pracy będą mogły znaleźć oferty z całej Polski w jednym miejscu, a nie tak jak dotychczas na stronach 343 powiatowych urzędów pracy. To może zachęcić do większej mobilności Polaków, a tym samym zwiększyć efektywność poszukiwania pracy.

- Gdzie można znaleźć naprawdę interesujące oferty pracy?

- To wszystko zależy od rodzaju kwalifikacji i doświadczenia, które posiada osoba poszukująca pracy. Jeśli jest to świeżo upieczony absolwent studiów wyższych, dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy akademickich biur karier, w których znajdują się oferty skierowane do absolwentów konkretnych uczelni. Wysoko wykwalifikowani pracownicy mogą skorzystać z porad wyspecjalizowanych agencji rekrutacyjnych.

- Czy to wystarczy?

- Warto również założyć profil na specjalnie przeznaczonych do tego celu portalach społecznościowych np. Linkedin, Goldenline. Obecnie coraz więcej firm korzysta z tego kanału, poszukując pracowników. Natomiast osoby, które poszukują pracy za granicą, mogą skorzystać z specjalnego portalu prowadzonego przez Komisję Europejską - Eures.

- Jakie błędy najczęściej popełniają bezrobotni podczas szukania pracy?

- Najczęstszym błędem jest po prostu bierność. Konieczne jest zaangażowanie się w poszukiwania pracy: odwiedzanie agencji pracy tymczasowej, agencji rekrutacyjnych, uczestnictwo w spotkaniach z konsultantami czy nawet bezpośredni kontakt z pracodawcami. Wielu bezrobotnych nie docenia również osobistych kontaktów w poszukiwaniu pracy, które niekiedy mogą być bardzo skuteczne. Bardzo często osoby poszukujące pracy nie potrafią prawidłowo przygotować dokumentów aplikacyjnych. Błędy językowe, nieprofesjonalne zdjęcia czy kłamstwa, to tylko niektóre elementy, które dyskwalifikują kandydata już na początkowym etapie procesu rekrutacji.

- Z najnowszych badań wynika, że pracy szukamy ponad rok, a z drugiej strony pracodawcy nie mogą znaleźć pracowników. Jak to możliwe?

- Rzeczywiście od wielu lat pracodawcy zgłaszają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Statystyki sugerują, że powinno być na odwrót. Od lat rośnie przecież liczba osób bezrobotnych, poszukujących i gotowych podjąć pracę. Tę sprzeczność można łatwo wyjaśnić. Pracodawcy w obliczu trudnej sytuacji rynkowej potrzebują pracowników dobrze wyszkolonych i doświadczonych, w których nie trzeba będzie inwestować. Około 4/5 pracodawców, którzy poszukiwali nowych osób do pracy stwierdziło, że nie może ich znaleźć, bo kandydaci nie spełniali stawianych im wymagań. Główne problemy związane były z brakiem kompetencji, niedostatecznym doświadczeniem oraz brakiem chęci do pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24