Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna sortownia odpadów powstała w Przemyślu [WIDEO]

Norbert Ziętal
Dzięki zakładowi mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów miasto Przemyśl spełni surowe wymagania przepisów o ochronie środowiska. Nz. kabina sortownicza.
Dzięki zakładowi mechaniczno – biologicznego przetwarzania odpadów miasto Przemyśl spełni surowe wymagania przepisów o ochronie środowiska. Nz. kabina sortownicza. Norbert Ziętal
Zakończyła się budowa zakładu mechaniczno - biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Dzięki niemu Przemyśl będzie mógł spełnić surowe warunki przepisów o ochronie środowiska.

Zakład jest już gotowy, został ukończony rok szybciej niż pierwotnie planowano. Budowa trwała zaledwie ok. półtora roku. Obecnie trwają końcowe odbiory, po nich instalacja ruszy pełną parą. Wczoraj odbyło się uroczyste, oficjalne otwarcie.

To inwestycja prywatnej firmy Zakłady Usługowe "Południe II" z Krakowa. Wcześniej spółka wydzierżawiła od miasta, w wieczyste użytkowanie, ponad 6 ha terenu, tuż obok miejskiego wysypiska śmieci i Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Piastowskiej. Teraz przez okres 20 lat będzie zyskiwać na odbiorze miejskich śmieci i ich przetwarzaniu.

Prywatna inwestycja z korzyścią dla mieszkańców

- Inwestycja ta została zrealizowana w całości z pieniędzy naszej firmy. Od nikogo nie otrzymaliśmy żadnej dotacji. Po części dlatego, że ze względu na upływający czas i pośpiech nie mieliśmy czasu występować o tego typu dotacje - mówi Jan Krawczyk, prezes ZU "Południe II".

Podkreśla przychylność władz samorządowych oraz wszelkich instytucji wydających pozwolenia. Dzięki temu udało się przyspieszyć termin ukończenia inwestycji. Pierwotnie był on określany na połowę 2015 r.

Na inwestycji najbardziej zyskało samorząd i mieszkańcy Przemyśla. Zgodnie z przepisami, w 2015 r. miasto musiałoby wybudować własną regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych albo wozić śmieci do takiego obiektu poza miastem. Najbliższa jest w Młynach w gm. Radymno, ok. 40 km od Przemyśla. Miasta nie było stać na samodzielne wybudowanie sortowni a wożenie śmieci do Młynów wiązałoby się z ogromnymi kosztami.

Ze śmieci odzyskają surowce wtórne

- W tym zakładzie zostały zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania, wynikające z polskich przepisów oraz zaleceń Unii Europejskiej. Cechą szczególną tego zakładu jest jego walor ekologiczny. Przyjmowanie i przetwarzanie odpadów będzie się odbywać, w cudzysłowie, pod jednym dachem. Technologia pozwoli na maksymalny odzysk z odpadów zmieszanych surowców nadających się do dalszego recyklingu. Np. metal, papier, tworzywa sztuczne.

Proces biologicznej stabilizacji odpadów ma przebiegać w zamkniętych reaktorach. Będą one odpowiednio zabezpieczone, aby do atmosfery nie mogło przedostawać się zanieczyszczone powietrze.

Zakład będzie zdolny przetworzyć do 200 tys. ton odpadów rocznie. Z tego zaledwie 10 do 15 proc. ma z powrotem trafić na wysypisko. Pozostałe to surowce wtórne, m.in. szkło, papier, PET oraz "posort na preRDF", czyli wsad do paliwa alternatywnego. Wsad będzie przekazywany firmom zajmującym się produkcją paliwa alternatywnego, m.in. w formie brykietów wykorzystywanych w przemyśle.

- Ta inwestycja realizuje to, nad czym pracowaliśmy od kilku lat. Praktycznie od początku tej kadencji zastanawialiśmy się nad takim sposobem, aby ta stacja powstała, ale nie z pieniędzy miejskich. Bo tych nie mieliśmy. Dlatego cieszymy się, że udało się zdobyć takiego partnera, który najpierw nabył teren w wieczyste użytkowanie, a później wybudował ten zakład - mówi Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24