Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maślanka i inne sposoby na oparzenia słoneczne

Mira Opalińska
Cieszmy się z każdego ciepłego dnia, zażywajmy słonecznych kąpieli, nie odmawiajmy sobie relaksu nad wodą. Róbmy to jednak odpowiedzialnie.
Cieszmy się z każdego ciepłego dnia, zażywajmy słonecznych kąpieli, nie odmawiajmy sobie relaksu nad wodą. Róbmy to jednak odpowiedzialnie. Bartosz Frydrych
Wróciły upały. Radzimy, co robić, aby czas spędzony w promieniach słońca nie zakończył się oparzeniem, a także, jak sobie pomóc, gdy skóra już ucierpiała

Jak dochodzi do oparzenia słonecznego?

Jak zapobiegać

Aby zapobiec oparzeniu słonecznemu, należy przestrzegać kilku prostych zasad, a mianowicie:

- nie wystawiać się na działanie słońca między godziną 11., a 15. (wówczas jest ono dla nas najbardziej niebezpieczne);

- używać kremów z filtrem minimum SPF30, nakładać je na 20-30 minut przed planowanym opalaniem i powtarzać czynność co 2-3 godziny;

- nosić okulary przeciwsłoneczne i kapelusz, najlepiej przewiewny z szerokim rondem.

Słońce z pewnością dodaje nam energii. Wystawianie się na jego działanie ma jednak sporo wad - przyśpiesza procesy starzenia w organizmie, może też powodować oparzenia skóry. Zaletą może być ładna opalenizna, ale wiedzmy, że "zdrowa" opalenizna nie istnieje.

Chwila nieuwagi, zbyt długi spacer w pełnym słońcu, drzemka na basenie, brak przeciwsłonecznego kremu i już oparzenie gotowe. Jeśli widzisz, że twoja skóra jest czerwona, a do tego masz uczucie, jakby wręcz płonęła, to doświadczasz właśnie oparzenia słonecznego.

Najlepszym wyjściem dla osoby o jasnej karnacji (fototyp skóry pierwszy lub drugi), będzie rezygnacja ze słonecznej kąpiel albo użycie kremu z wysokim filtrem (minimum SPF50). Posiadacze jasnej cery są najbardziej narażeni na oparzenie i ewentualne późniejsze komplikacje. Osoby o karnacji ciemniejszej, które zazwyczaj opalają się na ładny, brązowy kolor są mniej podatne na oparzenia dzięki wysokiemu poziomowi melaniny w organizmie.

Melanina jest odpowiedzialna za ochronę skóry przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym. Dlatego im jej mniej, tym większe ryzyko oparzenia. Do grupy osób podatnych na oparzenie słoneczne zaliczają się także osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne, cukrzycowe, moczopędne, antykoncepcyjne, a także antybiotyki (tetracykliny, chinolony, sulfonamidy) i zioła: dziurawiec, melisę.

Dreszcze, pieczenie i inne skutki

Skutki mogą być różne, w zależności od stopnia poparzenia. W najlepszym przypadku przez kilka dni skóra pozostanie zaczerwieniona i towarzyszyć jej będzie uczucie gorąca. W najgorszym - konieczna stanie się pomoc lekarza specjalisty i zastosowanie maści steroidowych.

Do typowych skutków poparzenia zaliczamy: pieczenie, swędzenie, bolesność, wspomniane już zaczerwienienie, wysypkę, gorączką, ogólne osłabienie i dreszcze. W cięższych przypadkach wystąpić mogą zawroty głowy, wymioty, nudności, przyspieszone tętno, obrzęk i pęcherze.

Na ratunek

Jeśli oparzenie nie jest poważne, wówczas kojący, ale nie zimny prysznic będzie w stanie nam pomóc. Absolutnie nie wolno schładzać się zimną wodą, ponieważ grozi to szokiem termicznym! Kolejnym krokiem są zimne okłady - mokry ręcznik, okłady z jogurtu, kefiru czy maślanki.

Pomocne będą także chłodzące pianki, balsamy i mleczka po opalaniu, które zawierają lanolinę, D-pantenol, alantoinę, mentol, aloes, kwas hialuronowy oraz witaminę E i A. Pomogą nawilżyć, ukoić, a także pobudzą procesy naprawcze skóry. W przypadkach poważniejszych, gdy towarzyszą nam nudności, gorączka i pojawiły się pęcherze, należy skontaktować się z lekarzem. To może być udar słoneczny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24