Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała monografia przemyskiej poczty i filatelistów

Norbert Ziętal
Mikołaj Sawczak napisał monografię poczty przemyskiej i lokalnego ruchu filatelistycznego.
Mikołaj Sawczak napisał monografię poczty przemyskiej i lokalnego ruchu filatelistycznego. Norbert Ziętal
To pierwsza, tak obszerna i dokładna publikacja o poczcie funkcjonującej w Przemyślu. Jej autorem jest Mikołaj Sawczak, filatelista z kilkudziesięcioletnim stażem.

- Czas przemija, pamięć jest zawodna. To, co było wczoraj lub dzieje się dzisiaj, wymaga utrwalenia. Inaczej wydarzenia, które miały miejsce ulegną zapomnieniu - odpowiada pan Mikołaj pytany o powody napisania "Zarysu historii poczty i filatelistyki przemyskiej".

Choć autor swoją pracę nazywa "zarysem", to jest to jednak poważna monografia przemyskiej poczty i filatelistyki.

- Pierwszy znaczek na świecie pojawił się w 1840 r. w Anglii. Niedługo później, w 1850 r. w zaborze austriackim, czyli również w Przemyślu. Chociaż oczywiście poczta w różnej formie istniała o wiele wcześniej - mówi Mikołaj Sawczak.

Sporo ciekawych ilustracji

[obrazek2] Okładka książki. (fot. Norbert Ziętal)Opracowanie składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy jest o historii poczty, powstania Polskiego Związku Filatelistów, trzeci opisuje zorganizowaną działalność filatelistów w Przemyślu. W czwartym autor przedstawia zestawienia i wykazy dotyczące działalności filatelistycznej w Przemyślu w latach 1950 - 2012.

- Mało kto wie, że przemyscy filateliści byli jednymi a najbardziej prężnych i liczących się w Polsce - mówi pan Mikołaj.

Książka jest bogato ilustrowana. Na fotografiach są różne walory filatelistyczne związane z Przemyślem. Ciekawostka pojawia się już na okładce. Jest na niej zdjęcie pocztowego wozu konnego. W tym okresie były takie dwa w Przemyślu, rozwoziły one po mieście przesyłki pocztowe. Zdjęcie pochodzi z 1961 r., ostatniego roku funkcjonowania konnych wozów pocztowych w Przemyślu.

- Dzisiaj filatelistyka zawęziła się do wąskiego grona koneserów. Osób, których stać na to hobby. Młodzież została odtrącona. Chociaż nie wynika to tylko z postępu technicznego, jak się powszechnie sądzi. Jest sporo młodzieży, która interesuje się filatelistyką, ale po drodze zostaje zagubiona. Nie ma nią kto pokierować, poprowadzić - mówi pan Mikołaj.

Książkę, w nakładzie 100 egzemplarzy wydał rzeszowski zarząd okręgu Polskiego Związku Filatelistów oraz przemyski oddział PZF. Publikację można nabyć w sklepie filatelistycznym w budynku poczty przy ul. 3 Maja w Przemyślu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24