Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Podkarpackie w Krośnie obchodzi jubileusz 60-lecia

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
60 lat temu, 22 lipca rozpoczęło działalność krośnieńskie muzeum, znane dziś głównie z unikatowej kolekcji lamp naftowych.

Idea utworzenia w Krośnie muzeum sięga początków wieku, jednak plany wielu znakomitych krośnian m.in. dr Antoniego Lorenza i Augusta Mazurkiewicza, oraz władz miejskich niejednokrotnie krzyżowały doświadczenia wojenne.

- Dopiero po II wojnie światowej powrócono do realizacji pierwotnych zamiarów - mówi Katarzyna Krępulec-Nowak z działu oświatowo-promocyjnego Muzeum Podkarpackiego.

W roku 1950 inicjatywę podjął krośnieński oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Trzy lata później, władze miasta udostępniły na ten cel pomieszczenia w Pałacu Biskupim.

Obecnie placówka jest pod pieczą Urzędu Marszałkowskiego. W 2011 roku otworzyła swój pierwszy oddział - Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy.

- Budowa skansenu to najważniejsze przedsięwzięcie w ciągu 60 lat - uważa dyrektor Jan Gancarski. - Do tego dochodzą cenne nabytki, publikacje, które liczą się nie tylko w Polsce, osiągnięcia w pracy badawczej, szczególnie w dziedzinie sztuki i historii, odkrycia archeologiczne na krośnieńskim rynku.

Muzeum najbardziej znane jest z lamp naftowych. Dział historii oświetlenia, co jakiś czas wzbogaca się o cenne kolekcje.

- W ub. roku były to lampy elektryczne, w tym roku olejowe - mówi Gancarski. - Ale ciekawe nabytki to nie tylko lampy. Kupiliśmy też m.in. obrazy Bieszczada i Bergmana, twórców związanych z regionem krośnieńskim. Nasze kolekcje tych uznanych malarzy są największe w kraju.

- Dotacje Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego umożliwiają zakup całych interesujących nas kolekcji - dodaje Katarzyna Krępulec-Nowak. - W ostatnich latach dzięki wnioskom do programów operacyjnych MKiDN i innych funduszy zewnętrznych dostaliśmy blisko 800 tysięcy zł na zakup dzieł sztuki.

Stałe wystawy pozwalają poznać pradzieje Podkarpacia. Można też "zobaczyć" Krosno z wieków ubiegłych, zachowane na starych płótnach, fotografiach, pamiątkach. - Oprócz wystawy archeologicznej i historycznej proponujemy galerię twórców krośnieńskich oraz prezentację rękodzieła, z którego słynie miasto - szkła podkarpackich hut - dodaje Katarzyna Krępulec-Nowak.

Co roku muzeum przygotowuje kilkanaście wystaw czasowych (w ciągu ostatnich 20 lat było ich 159). Sięga po eksponaty z uznanych muzeów a także po kolekcje prywatne.

- Możemy się poszczycić się prezentacją zbiorów i wystaw zagranicznych w Krośnie oraz organizowaniem wystaw bazujących na eksponatach krośnieńskich poza granicami Polski, głównie na Węgrzech i Słowacji - dodaje Krępulec-Nowak. - Organizujemy też międzynarodowe konferencje naukowe, głównie o tematyce archeologicznej, historycznej i związanej z historią oświetlenia. Wydajemy publikacje popularno-naukowe i naukowe, albumy i katalogi wystaw.

W ciągu ostatnich 10 lat muzeum zwiedziło ponad 220 tys. osób. Muzeum organizuje różne zajęcia edukacyjne, spotkania, prelekcje, pokazy konkursy, festyny, koncert. Do kalendarza kulturalnego na stałe już wpisały się Kiermasz Sztuki, Noc Muzeów i Dzień Otwarty.

Ważnym elementem jest też działalność muzyczna. To za sprawą jednego z muzealnych skarbów czyli Pleyela - fortepianu z czasów Chopina, jednego z najstarszych, w pełni sprawnych instrumentów tego typu w Polsce. Przyjeżdżają na nim grać znakomici pianiści.

- Muzeum Podkarpackie ma szansę nadal się rozwijać. Potrzebne do tego są dobre pomysły, które mamy, determinacja pracowników, która jest i pieniądze, których dzisiaj nie ma, ale wierzę, że będą, a wiara, jak mówią, góry przenosi - uśmiecha się dyrektor Gancarski. Dodaje, że fundusze są potrzebne m.in. na remont przeciekającego dachu i elewacji (ostatnio na ścianach pojawiły się pęknięcia).

Uroczystości związane z obchodami 60-lecia Muzeum w Krośnie odbędą się dziś w Pałacu Biskupim. Będzie im towarzyszyło otwarcie okolicznościowej wystawy "60 zabytków na 60 lat muzeum" oraz koncert zespołu Quasi Una Fantasia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24