Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemię lniane - niezwykłe właściwości nasion lnu

Ula Sobol
- Aby otrzymać wywar gotowy do picia wystarczy zalać dwie łyżki siemienia szklanką ciepłej wody i odstawić do namoczenia. Po około godzinie odcedzić i wypić powstały "kisiel” – radzi Paulina Jałocha, dietetyk z Rzeszowa.
- Aby otrzymać wywar gotowy do picia wystarczy zalać dwie łyżki siemienia szklanką ciepłej wody i odstawić do namoczenia. Po około godzinie odcedzić i wypić powstały "kisiel” – radzi Paulina Jałocha, dietetyk z Rzeszowa. Krystyna Baranowska
Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego bogate w kwasy omega-3, lignany (przeciwutleniacze) oraz błonnik, a także witaminy z A, E i B.

[obrazek1] Archiwum Centrum Dietetycznego NutriPoint. (fot. Archiwum Centrum Dietetycznego NutriPoint.) Można je kupić w postaci małych, płaskich, brązowych niełuskanych ziarenek. Po namoczeniu zmieniają kolor na ciemniejszy oraz zwiększają objętość. Na rynku dostępne jest także siemię lniane mielone lub w tabletkach. - Ze względu na szybkie utleniane związków zawartych w siemieniu najlepsze jest kupowanie całych ziarenek i samodzielne ich mielenie bezpośrednio przed spożyciem - radzi Paulina Jałocha, dietetyk z Centrum Dietetycznego NutriPoint w Rzeszowie.
Archiwum Centrum Dietetycznego NutriPoint.

Całe ziarna przechowujemy w temperaturze pokojowej w zamkniętym pojemniku, natomiast zmielone ziarna należy jak najszybciej spożyć, ponieważ zawarte w nich tłuszcze szybko jełczeją.

Cenne brązowe ziarenka

Od lat znany jest dobroczynny wpływ siemienia lnianego na przewód pokarmowy. Działa regenerująco i osłaniająco na jego błonę, chroniąc ją przed szkodliwymi substancjami - Pomaga w leczeniu nadkwasoty, nieżytu, a nawet owrzodzeń błony śluzowej przewodu pokarmowego. Poprawia aktywność jelit. Stosowanie go jest zalecenie zarówno przy biegunkach jak i zaparciach - podkreśla dietetyk.
Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych siemię wpływa na obniżenie złego cholesterolu LDL w organizmie. Zapobiega miażdżycy. Pozytywnie wpływa na stan skóry.

Dzięki zawartości przeciwutleniaczy jest także stosowane w profilaktyce nowotworowej. - Siemię lniane jest źródłem lecytyny, dzięki czemu poprawia również pamięć i koncentracje. Ligninany natomiast, zawarte w siemieniu są szczególnie polecane kobietom w wieku około menopauzalnym. Regulując poziom estrogenów pozwalają kobiecie łagodniej przejść przez klimakterium (przekwitanie) - zaznacza Paulina Jałocha.

Gotowane czy na surowo?

Siemię lniane wpływa korzystnie na układ pokarmowy, a także włosy i paznokcie. Nie powinniśmy spożywać surowych nasion. - Smak siemienia lnianego jest neutralny, dlatego po zmieleniu możemy dosypywać je do praktycznie każdego posiłku - doradza dietetyk. Polecam do jogurtu, musli, sałatek, koktajli czy na kanapki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24