Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek Galicyjski w sanockim skansenie wygrał konkurs Polska Pięknieje [WIDEO]

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Kapituła konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" przyznała replice galicyjskiego miasteczka pierwszą nagrodę w kategorii "Obiekt turystyczny". Sanocki skansen został też faworytem internautów - oddali na niego najwięcej głosów.

Do tegorocznej edycji konkursu (organizuje go Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju) zgłoszono ponad 270 przedsięwzięć z całej Polski. W swojej kategorii Sanok miał mocną konkurencję z miast licznie odwiedzanych przez turystów jak Kraków czy Gdańsk.

- To dla nas ogromna satysfakcja, że doceniła nas nie tylko kapituła konkursu, ale i ci, z myślą, o których takie projekty realizujemy - czyli turyści odwiedzający sanocki skansen - podkreśla Jerzy Ginalski, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny, który odbierał nagrodę w Warszawie z rąk wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej.

W ub. sezonie sanocki skansen zwiedziło ponad 140 tysięcy turystów i to właśnie rynek galicyjskiego miasteczka z drugiej połowy XIX przyniósł mu taką ogromną popularność. Wokół wybrukowanego kocimi łbami, liczącego 5,5 tys. m kw. placu stoi 29 budynków.

Nie jest to rekonstrukcja wybranego miasta ani przypadkowy zestaw zachowanych domów - to synteza dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski.

- Magnesem, który przyciąga turystów jest fakt, że takie miasteczko w rzeczywistości nie występuje, to świat, który uległ z biegiem lat zapomnieniu - mówi Hubert Ossadnik, kustosz MBL.

W skansenie znalazły się repliki domów z kilkunastu miejscowości Podkarpacia. Są m.in.: karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, trafika-monopol, warsztat ślusarsko-kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny.

Obiekty zostały wyposażone w odpowiednie meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka. W tym roku przybędzie piekarnia, w której turyści będą obserwować proces wypieku chleba. Planowana jest też rekonstrukcja synagogi.

Przez cały sezon na Rynku Galicyjskim organizowane są imprezy. Popularna jest "Galicyjska Graciarnia". Galicyjski Rynek to inwestycja zrealizowana kosztem 21 milionów złotych, z czego z 70 procent stanowiły fundusze europejskie.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24