Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seks po porodzie? Organizm sam da ci znać

Ewa Kurzyńska
Dobre samopoczucie i ochotna na seks będą sygnałami, że organizm jest już gotowy na ponowną intymność pomiędzy partnerami.
Dobre samopoczucie i ochotna na seks będą sygnałami, że organizm jest już gotowy na ponowną intymność pomiędzy partnerami. FOT. SXC.HU
Aby odzyskać kondycję sprzed ciąży, świeżo upieczona mama potrzebuje ok. 6 tygodni. Tyle trwa połóg. Niezależnie od tego, czy kobieta urodziła dziecko siłami natury czy ciążę rozwiązano cesarskim cięciem.

- W czasie połogu organizm kobiety, także narząd rodny, wraca do stanu sprzed ciąży. Dzięki wydzielanej oksytocynie, zwłaszcza w trakcie karmienia piersią, następuje zawijanie macicy. Może być to odczuwalne jako bolesne skurcze - wyjaśnia lek. med. Dariusz Ulman, ginekolog i położnik z przychodni "Słoneczny Stok" CM Medyk w Rzeszowie.

W pierwszych tygodniach po porodzie zmniejsza się także objętość krwi krążącej w żyłach, spada częstotliwość oddechów, stopniowo ustępują obrzęki.
- Następuje również gwałtowne zmniejszenie stężenia hormonów ciążowych, co czasami objawia się wystąpieniem depresji poporodowej, tzw. baby bluesa - dodaje specjalista.

Kiedy kobieta może myśleć o ponownym rozpoczęciu współżycia seksualnego?
- Dobre samopoczucie i ochotna na seks będą sygnałami, że organizm jest już gotowy na ponowną intymność pomiędzy partnerami. Zwykle jest to kwestia kilku tygodni. Rodzaj porodu nie powinien mieć na to wpływu - wyjaśnia Dariusz Ulman.

Co ważne, nacięcie krocza, wykonywane podczas porodu siłami natury, nie powinno wpływać negatywnie na doznania seksualne.

- Nacięte i zszyte krocze goi się bardzo szybko. Gdy mija połóg, po tej niewielkiej ingerencji chirurgicznej praktycznie nie ma śladu. Znaczenie może mieć natomiast niekontrolowane pęknięcie, do którego czasami dochodzi, np. w sytuacji, gdy kobieta nie zgodziła się na wykonanie nacięcia - wyjaśnia nasz ekspert.

Nie bez znaczenia dla pożycia intymnego są liczne i szybko następujące po sobie porody dużych dzieci. Mogą one doprowadzić do obniżenia narządu rodnego, zwłaszcza przy defekcie tkanki łącznej, co może utrudniać współżycie.

- W takich przypadkach wykonuje się operacje korekcyjne, m.in. zabiegi plastyczne pochwy i krocza, po których powinna nastąpić poprawa - mówi ginekolog.

Źródłem dyskomfortu odczuwanego podczas stosunku mogą być także tzw. zrosty wewnątrztrzonowe. Po porodzie siłami natury nie powinny powstawać, natomiast mogą tworzyć się po przebytych operacjach, w tym także po cesarce. Przyczyną powstania zmian mogą być również stany zapalne narządów miednicy mniejszej lub endometrioza.

- Czasami wykonuje się laparoskopię z powodu zespołu bólowego miednicy mniejszej. W trakcie zabiegu możemy m.in. usunąć zrosty - wyjaśnia lekarz.

Teoretycznie do kolejnej ciąży organizm kobiety jest gotowy już po zakończeniu połogu. Zwłaszcza gdy dziecko pojawiło się na świecie naturalnie. A co w sytuacji, gdy ciążę zakończono cesarką? Dawniej wykonywało się tzw. klasyczne cięcie, z podłużnym nacięciem trzonu macicy. Wiązało się to z większym ryzykiem rozejścia się blizny w trakcie następnej ciąży.

- Dziś to już nie problem. Przy współczesnych technikach operacyjnych lekarz nie powinien mieć problemu z poprowadzeniem kolejnej ciąży niezależnie od czasu, jaki upłynął od cięcia cesarskiego - uspokaja specjalista.

Niemniej w zdecydowanej większości przypadków, jeżeli kobieta już raz miała cesarkę, to kolejne ciąże także rozwiązuje się w ten sposób. Poród siłami natury można rozważyć, ale pod warunkiem, że minęły co najmniej dwa lata od cięcia cesarskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24