Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło stadionu w Rzeszowie powstaną dwa bliźniacze wieżowce

Bartosz Gubernat
Tak według aktualnej koncepcji prezentują się budynki, które rzeszowski inwestor chce budować w rejonie ul. Hetmańskiej, po sąsiedzku ze stadionem.
Tak według aktualnej koncepcji prezentują się budynki, które rzeszowski inwestor chce budować w rejonie ul. Hetmańskiej, po sąsiedzku ze stadionem. PROJEKT: ARCH. Piotr Kuborek, Pracownia Projektowa
Dwa wieżowce z częścią handlową i parkingiem podziemnym na 480 samochodów mają powstać na działce między zalewem na Wisłoku, a al. Powstańców Warszawy w Rzeszowie.

Budynki o wysokości 55 metrów każdy będą zwieńczone 20-metrowymi iglicami. Obok inwestor planuje ogólnodostępny park i drugi parking, na 204 pojazdy.

- To skomplikowane przedsięwzięcie, dlatego dokumenty kompletujemy od dwóch lat. W czerwcu będziemy mieć wszystko, czego trzeba do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Prace chcę zacząć pod koniec roku - mówi inwestor, który wczoraj pokazał nam jako pierwszym nową wizualizację swoich obiektów. - Kształt wieżowców się nie zmienił. Zastosowaliśmy natomiast nowe materiały do wykonania elewacji, które częściowo zastąpią planowane wcześniej szkło - wyjaśnia deweloper.

O ile tej budowy nie da się już zatrzymać, pod dużym znakiem zapytania staje inwestycja na olszynkach, gdzie ten sam inwestor widzi najwyższy w mieście, 120-metrowy drapacz chmur z ok. 45 piętrami. Zdaniem architektów i planistów to złe miejsce na tak wysoki budynek. Na łamach Nowin przekonywał o tym niedawno prof. Marek Gosztyła z Politechniki Rzeszowskiej. Według niego linia zabudowy starego miasta na czele z zamkiem powinna przechodzić w nowoczesne obiekty łagodnie. - Poza tym budowa tak wysokich budynków nie ma uzasadnienia ekonomicznego. W Rzeszowie nie będzie chętnych na drogie powierzchnie w takich wieżowcach, a że będą sporo kosztować jestem pewien, bo powyżej 55 metrów koszty budowy są gigantyczne - mówi Maciej Łobos, architekt.

Plany rzeszowskich inwestorów budzą sporo wątpliwości także wśród radnych. Ekspansja deweloperów nad rzekę była jednym z głównych tematów wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta Rzeszowa.

- Wiele lat temu wybitny planista, nieżyjący już Jacek Mermon sugerował, że tereny nad rzeką powinny być zarezerwowane na cele rekreacyjne. I taki cel zapisał dla nich w planie zagospodarowania tej okolicy. Ale inaczej zdecydował wówczas prezydent Ferenc, który kazał wykroić z planu część działek. Najpierw pozwolił zbudować tu wieżowiec po prawej stronie rzeki, a teraz kolejnemu inwestorowi toruje drogę na Olszynki. Naszym zdaniem te tereny trzeba objąć planem zagospodarowania, który określi dokładnie, co i w jakiej formie można tu budować - mówi Robert Kultys z PiS, szef komisji. - Nie zgadzamy się na taką politykę. Prezydent chce dać inwestorom wolną rękę, a przecież tu chodzi o tereny, które służą mieszkańcom - mówi Jolanta Kaźmierczak, szefowa klubu radnych PO.

Podczas wczorajszej komisji stanowisko radnych poparła Matylda Damian, zastępczyni dyrektora Wydziału Architektury Urzędu Miasta Rzeszowa. - Taki plan dla okolic Wisłoka powinien być gotowy już od 10 lat. Inwestorzy coraz śmielej przychodzą do urzędu i ich pomysły są coraz bardziej odważne. Trzeba chronić okolice rzeki - mówi dyrektor Damian.

W trakcie komisji radni przypomnieli o konieczności przygotowania planów szefowej Biura Rozwoju Miasta Annie Raińczuk. Mają nadzieję, że uchwalając takie dokumenty uda się zatrzymać zabudowę terenów nad Wisłokiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24