Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014. Język polski: arkusz, pytania, odpowiedzi

Beata Terczyńska
Matura z języka polskiego. Chcesz wiedzieć jak ci poszło? U nas znajdziesz arkusz z pytaniami oraz odpowiedzi z matury z polskiego 2014!
Matura z języka polskiego. Chcesz wiedzieć jak ci poszło? U nas znajdziesz arkusz z pytaniami oraz odpowiedzi z matury z polskiego 2014!
Startuje matura 2014. Na pierwszy ogień tradycyjnie idzie język polski. Po zakończeniu egzaminu, znajdziesz u nas arkusze i odpowiedzi z polskiego.

- Czarne garnitury, "wykrochmalone" białe koszule, czarne krawaty przygotowane. Na egzamin trzeba pójść elegancko - mówią Konrad Krawczyk i Tomasz Domarski, maturzyści z rzeszowskiego Zespołu Szkół Samochodowych. - Zabieramy tylko po kilka długopisów i dowody osobiste. Nic więcej nie wolno wnosić na sale. Żadnych telefonów komórkowych. Języka polskiego się nie obawiamy. Dużo bardziej matematyki, choć uważamy, że nasi nauczyciele dobrze nas przygotowali.

Zdajesz maturę? Sprawdź, jak ci poszło! Po zakończeniu egzaminu, na portalu opublikujemy arkusze z pytaniami oraz odpowiedzi z egzaminu maturalnego z języka polskiego 2019

Czas: start

Maturalny maraton rozpocznie o godz. 9 obowiązkowy egzamin z języka polskiego, czyli na poziomie podstawowym. O godz. 14 maturę zdawać będą nieliczni, którzy jako przedmiot dodatkowy wybrali wiedzę o tańcu. We wtorek rano - matura obowiązkowa z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu dla wybrańców język łaciński i kultura antyczna. Środa to matury z języka angielskiego. Na czwartek najpierw zaplanowany jest polski rozszerzony, a później fizyka i astronomia. Tydzień zakończy poranna matematyka rozszerzona i popołudniowe zmagania z wiedzy o społeczeństwie. Pisemne matury zakończą się 23 maja, a część ustna - 30.

Przypomnijmy. Obowiązkowo, pisemnie na maturze trzeba zdać 3 przedmioty na poziomie podstawowym: język polski, matematykę i język obcy nowożytny, a ustnie dwa: z polskiego i języka obcego (tu nie ma określonego poziomu). Nie trzeba, lecz można przystąpić też do maks. 6 przedmiotów dodatkowych. Wybory te najczęściej podyktowane są wymaganiami rekrutacyjnymi uczelni. Centralna Komisja Egzaminacyjna podliczyła, że w tym roku najczęściej wybierane dodatkowo na poziomie podstawowym to: geografia, biologia, wos i fizyka, a na rozszerzonym: angielski, matematyka, polski i biologia.

To już ostatnia matura według dotychczasowych zasad. Najważniejsza zmiana za rok to koniec prezentacji na ustnym egzaminie z języka polskiego. Zdający wylosuje zadanie zawierające tekst kultury (literacki, ikoniczny lub popularnonaukowy z wiedzy o języku) i odnoszące się do niego polecenie.

- Egzaminy maturalne z przedmiotów dodatkowych w części pisemnej będzie można zdawać wyłącznie na poziomie rozszerzonym - przypomina CKE. - Warunkiem zdania matury będzie obowiązkowe przystąpienie do pisemnego, jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Wyniki będą przedstawiane w dwóch formach: podobnie, jak dziś - procentowo oraz dodatkowo na tzw. skali centylowej, wskazującej, jaki odsetek zdających uzyskał taki sam lub niższy wynik.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24