Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawybory do Parlamentu Europejskiego. Oddaj głos na swojego kandydata

Małgorzata Froń
We wtorek do północy w Okręgowej Komisji Wyborczej w Rzeszowie zarejestrowało się dziewięć komitetów wyborczych.

Zarejestrowane w Rzeszowie komitety wyborcze to: Europa Plus Twój Ruch, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Polska Razem, Solidarna Polska, Kongres Nowej Prawicy, Ruch Narodowy i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Z każdej listy startuje dziesięć osób. Tuż przed północą zgłosiły się jeszcze dwa komitety, Samoobrona i Demokracja Bezpośrednia, ale nie dostarczyły list z podpisami wyborców. Oba te komitety mogą zostać zarejestrowana pod warunkiem, że dokonają skutecznej rejestracji w 7 innych okręgach. Wtedy nie muszą dostarczać listy. Gdyby te dwa komitety to zrobiły, będziemy mieli jedenaście zarejestrowanych komitetów wyborczych i 110 kandydatów.

Kobiet na listach mniej

Do walki o mandat europosła walczyć będzie 38 kobiet i 58 mężczyzn. Najmłodszy kandydat ma 20 lat, najstarszy 85. Stratują głównie osoby z Podkarpacia, ale na listach są też mieszkańcy innych regionów.

Takich spadochroniarzy jest sześcioro, troje startuje z Ruchu Narodowego, jeden jest z PSL - to Władysław Kosiniak-Kamysz, posłanka Józefa Hrynkiewicz startuje z PiS, jest mieszkanką Warszawy, a z listy Nowej Prawicy startuje Anna Korwin-Mikke, synowa lidera ugrupowania Janusza Korwin-Mikke.

O co idzie walka

Walka o fotel w PE to walka o duże pieniądze. Europoseł co miesiąc dostaje pensję w wysokości 6200 euro netto. Za każdy dzień pracy w Parlamencie Europejskim deputowany dostaje na przykład 304 euro.
Zazwyczaj posiedzeń jest około 15 w miesiącu. Łatwo wyliczyć, że to dodatek rzędu 4560 euro miesięcznie. W sumie więc podstawowa pensja europosła to miesięcznie ok. 11 tys. euro, czyli 46 tys. zł.

Każdy europoseł może korzystać ze służbowego samochodu, dostaje też ryczałt na wynajęcie pomieszczeń, poza biurem w PE, na rachunki telefoniczne czy zakup sprzętu komputerowego. Miesięcznie jest to 4299 euro. Dostaje też zwrot pieniędzy za loty samolotem, oczywiście w biznes klasie.

- Nie dziwi fakt, że tylu polityków, samorządowców i partyjnych działaczy chce startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego - ocenia dr. Krzysztof Prendecki, socjolog z Politechniki Rzeszowskiej. - W razie wygranej to pewna posada na pięć lat, bardzo dobre wynagrodzenie, wcześniejsza niż w Polsce emerytura i to o całe cztery lata. To wszystko powoduje, że nie brakuje chętnych do objęcia stołków eurodeputowanych. Kompetencje nie grają tu pierwszoplanowej roli. O wpisie na listę wyborczą decydują raczej partyjne sympatie i stopień uległości wobec szefów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja. W zależności od frekwencji możemy mieć 2 lub 3 mandaty.

Głosuj na swoich kandydatów

Jeśli chcesz od dać głos na wybranego kandydata, wy ślij SMS pod numer 72466, w treści wpisując prefiks przyporządkowany danej partii, a po kropce numer kandydata. Z jednego numeru można wysłać nieograniczoną liczbę SMS -ów. Koszt jednego SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24