Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Basznia Dolna. Wieś kresowa jak przed stu laty

Małgorzata Froń
W osadzie można zapoznać się  z tradycyjnymi metodami wyrobu masła czy wypieku chleba.
W osadzie można zapoznać się z tradycyjnymi metodami wyrobu masła czy wypieku chleba. archiwum
W Baszni Dolnej poczujemy się jak na dawnych Kresach. Odtworzono tu osadę sprzed stu lat.

[obrazek1] W zamyśle osada ma tętnić życiem. W tle zrekonstruowany dworek ziemiański. (fot. Archiwum)To miejsce przenosi w czasie. Można się tu poczuć jak na początku XX wieku, a może nawet nieco wcześniej. Gości wita pieczołowicie zrekonstruowany dworek ziemiański. Jest m.in. zagroda włościańska, karczma, są warsztaty.

O Kresowej Osadzie, która powstała w Baszni Dolnej w gminie Lubaczów, można śmiało powiedzieć, że to pierwsza wioska tematyczna na Podkarpaciu.

- W Kresowej Osadzie odwołujemy się do wielokulturowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej, oferując możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu - podkreśla Marcin Krupa, menedżer osady. - To idealne miejsce dla miłośników historii, tradycyjnego jadła i aktywnej turystyki w otoczeniu naturalnej przyrody.

Duch Sobieskiego

W odtworzonym dworku ziemiańskim jest secesyjna restauracja, w której można posmakować tradycyjnych potraw kuchni kresowej. Do dyspozycji gości są pokoje i sala konferencyjna.

- Na smakoszy galicyjskich tradycji gastronomicznych czeka też dawna karczma wiejska - zachęca Krupa.

A w multimedialnym muzeum - Galerii Lokalnej Historii - prezentowana jest ekspozycja dotycząca wypraw hetmana Sobieskiego na czambuły tatarskie.

- Połączono tu tradycję i nowoczesność, proponując na przykład pomysł wirtualnej przebieralni w stroje z tamtej epoki - oprowadza nas po muzeum doc. dr Marek Wiśniewski, geograf z PWSTE w Jarosławiu. - Jan III Sobieski jest tutaj obecny wszędzie. To patron tego miejsca i powiem, że tak po cichu myślę, że to również dzięki niemu udało się coś tak wspaniałego tu postawić.

Turyści znajdą też w osadzie eksponaty z dziejów huty szkła kryształowego, zlokalizowanej w pobliskiej Hucie Kryształowej.

- To ewenement na skalę naszego regionu, ale myślę, że i Polski - podkreśla Wiśniewski, pokazując wspaniały kryształowy puchar.

Szczególne miejsce zajmuje dawna zagroda włościańska z oryginalnym wyposażeniem. Można tu wypiec ciasto tradycyjnymi metodami w wiejskim piecu. Stojąca obok stuletnia stodoła zaadaptowana jest na potrzeby wystaw i kameralnych koncertów.

- Na gości zainteresowanych rzemiosłem i rękodziełem czekają warsztaty rzemieślnicze: kowalski, garncarski, stolarski, a nawet manufaktura szkła. Można tu samemu tworzyć rękodzieło, a także zakupić kresowe pamiątki - podkreślają gospodarze obiektu.

Nie tylko historia

Projekt Kresowej Osady powstał z myślą o stworzeniu nowych funkcji turystycznych i edukacyjnych dla obszaru poprzemysłowego i popegeerowskiego gminy Lubaczów.

- Ochrona i promocja wyrobów regionalnych i tradycyjnych wpływa na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich - tłumaczy dr Krzysztof Prendecki, socjolog z Politechniki Rzeszowskiej. - Powstają na wsi pozarolnicze źródła utrzymania oraz zwiększają się dochody producentów rolnych. Ochrona dziedzictwa kulturowego wsi przyczynia się do rozwoju agroturystyki i turystyki. W ostatnich latach coraz bardziej popularna staje się żywność, wytwarzana na bazie tradycyjnych produktów i receptur.

Dlatego z Kresową Osadą ściśle związane jest marka "Kresowe Jadło" oraz pobliski Ośrodek Promocji Produktów Regionalnych i Tradycyjnych. Ma służyć pomocą wszystkim tym, którzy w takich wyrobach widzą swoją przyszłość.

- Musimy się również pochwalić - Marcin Krupa pokazuje efektowną statuetkę. - Budowę Kresowej Osady zakończono w 2013 roku, a kilka miesięcy później, dzięki głosom wielu internautów, obiekt wybrano "Unijną Perłą Podkarpacia". To zasługa doskonałego przedstawienia pamięci o dziedzictwie kulturowym ziemi lubaczowskiej - Kresowej Osady.

***
Projekt utworzenia Kresowej Osady współfinansowany był z pieniędzy Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24