Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pisać (malować) pisanki

al/Wojciech Tatara
Na zdjęciu Anna Pasternak i Elżbieta Dykas prezentują tradycyjnie zdobione pisanki.
Na zdjęciu Anna Pasternak i Elżbieta Dykas prezentują tradycyjnie zdobione pisanki. Krystyna Baranowska
Tradycyjne techniki zdobienia pisanek to metoda batikowa oraz drapana.

Z pomocą wosku

Anna Pasternak i Elżbieta Dykas poprowadziły warsztaty poświęcone tradycyjnym technikom zdobienia pisanek "Na skorupce pisane". Organizatorem warsztatów, które odbyły się w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Jak zapewnia Agnieszka Łokaj z WDK, na warsztaty zgłosiła się spora liczba pań z gminnych i miejskich ośrodków kultury, kół gospodyń wiejskich oraz regionalnych stowarzyszeń.

Rysowanie na jajkach fantazyjnych wzorów dawniej nazywano pisaniem. Jak zatem pisać pisanki, radzą Anna Pasternak, asystent muzealny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz Elżbieta Dykas, laureatka wielu konkursów, zajmująca się tworzeniem pisanek metodą drapaną i decoupage.

Pisanki można przygotowywać z jajek kurzych, gęsich, a nawet kaczych. Powstają także olbrzymie pisanki ze strusich jaj.

Najbardziej tradycyjną metodą zdobienia jest metoda batikowa. Do przygotowania pisanek potrzebujemy w tym przypadku: przegotowane jaja z jasną skorupką, bibułę, ocet, wosk, przegotowaną wodę, kijek ze szpilką oraz papierowy ręcznik.

Najpierw jajko przecieramy delikatnie octem, a następnie zdobimy je gorącym woskiem za pomocą kijka ze szpilką. Jaki wzór wyrysować? Można wcześniej projekt pisanki narysować na papierze i później ją odwzorowywać. Mogą to być promienie, jodełki, rozety, romby lub krzyżyki. Później jajo zanurzamy w farbie, aby nabrało odpowiedniej barwy. Wcześniej należy przygotować farbę.

Można ją zrobić z kolorowej bibuły lub wykorzystać farbę do tkanin czy też specjalną do pisanek. Najłatwiej zrobić farbę z bibuły. Do naczynia wkładamy kawałek bibuły danego koloru i zalewamy ją gorącą wodą z odrobiną octu. Powstaje kolorowy płyn. Wkładamy do niego na kilka minut ozdobione wcześniej we wzory jajko. Tym sposobem powstanie pisanka jednobarwna. Wycieramy ją delikatnie papierowym ręcznikiem i już jest gotowa. Można też dalej zdobić jajko woskiem, a potem ufarbować w farbie innego koloru.

Tym sposobem pisanka zmieni barwę, ale zarazem wzory będą miały różne odcienie. Metoda ta wymaga sporo czasu i skupienia przy tworzeniu wzorów woskiem.
Na gotową pisankę nakładamy warstwę tłuszczu lub wazeliny.

- Ta metoda nie jest bardzo skomplikowana, wymaga jednak czasu i dokładności. Jest to jedna z najstarszych technik tworzenia pisanek. W naszych zbiorach muzealnych mamy wiele różnego rodzaju pisanek. Będzie je można zobaczyć w skansenu w Sanoku podczas wielkanocnego jarmarku, który odbędzie się w niedzielę palmową - mówi Anna Pasternak.

Drapana nożykiem

Drugim sposobem wykonania pisanek jest metoda drapana. Najpierw zabarwiamy pisankę, najlepiej na ciemny kolor, a następnie za pomocą małego nożyka lub narzędzia do manicure delikatnie wydrapujemy wymyślony wcześniej wzór. Niestety, metoda ta wymaga sporo czasu, a jej efektem ubocznym są bolące palce. Mimo to gotowe pisanki są bardzo efektowne.

- Po zafarbowaniu jajka należy narysować odpowiedni wzór i za pomocą ostrego nożyka go wydrapać. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na właściwe cieniowanie, ponieważ to najczęściej powtarzający się błąd przy tworzeniu pisanek tą metodą. Ja pracuję na wydmuszkach, ponieważ taka skorupka jest twardsza niż jajka gotowanego.

Tworzę też pisanki współczesnym sposobem, wykorzystując decoupage. W tym przypadku należy wyrysowane na skorupce wzory ścierać kosmetyczną szlifierką. Tej metody nie polecam początkującym twórcom - opowiada Elżbieta Dykas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24