Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla zabawy strzelają do bocianów [WIDEO]

Norbert Ziętal
W Polsce bociany od zawsze traktowane były z czcią. Nz. jedna z niepełnosprawnych par zasiedliła już gniazdo w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Z jaj wyklują się w pełni sprawne pisklęta, człowiek nauczy je latać, a końcem lata odlecą do Afryki.
W Polsce bociany od zawsze traktowane były z czcią. Nz. jedna z niepełnosprawnych par zasiedliła już gniazdo w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Z jaj wyklują się w pełni sprawne pisklęta, człowiek nauczy je latać, a końcem lata odlecą do Afryki. Norbert Ziętal
Przyrodnicy, zwłaszcza ornitolodzy są przerażeni. W Libanie masowo, od kul karabinów, giną ptaki, zwłaszcza bociany. Są tam zabijane dla sportu.

Ciała zabitych bocianów w Libanie traktowane są jako trofea. Mają świadczyć o sprawności myśliwego. W Internecie, m.in. na portalach społecznościowych krąży wiele zdjęć martwych boćków, obok których stoi dumny myśliwy, najczęściej z karabinem w ręku. Czasami są to ledwo kilkunastolatkowie. Nie brak fotek przedstawiających po kilka lub nawet kilkanaście zabitych ptaków.

- Ta moda panuje w tym kraju od wielu lat. Dostęp do broni jest tam łatwy, a zabicie bociana, czy innego ptaka, uchodzi za coś godnego mężczyzny. Jak niskie morale muszą mieć libańscy mężczyźni, aby dowartościowywać się zabiciem bociana. Chociaż w Polsce niektórzy faceci podnoszą swoją wartość pozowaniem na tle zabitego przez siebie jelenia. To mniej więcej to samo - mówi Jacek, przemyski ornitolog.

Ta "moda" zmniejsza ptasią populację

Przyrodnicy są przerażeni. W Libanie strzela się do bocianów, żurawi, a nawet jaskółek.

- Wiemy, że na trasach przelotów strzelają do naszych bocianów. Często mamy w swojej lecznicy bociany postrzelone z broni pneumatycznej - mówi lek. wet. Andrzej Fedaczyński z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.
Bociany nie zimują w Libanie, jedynie przelatują przez ten kraj. Także te, które gniazdują w Podkarpackiem.

- Takie odstrzały na pewno mają wpływ na zmniejszenie populacji - twierdzi Fedaczyński.

Sytuacją zaniepokojeni są ornitolodzy w wielu krajach europejskich. Akcja sprzeciwu zorganizowana została m.in. na facebooku. Mordowaniem boćków zaniepokojone są choćby niemieckie media. W zachodniej Europie bocian to coraz rzadszy widok.

Polacy opiekują się rannymi boćkami

W Polsce boćki od zawsze miały szczególne względy. Nigdy ich nie zabijano. Są pod ścisłą ochroną. Jest ich ok. 50 tys. par. W wielu miejscach leczy się ranne ptaki, choćby w Przemyślu.

- Każdego roku trafia do nas kilkadziesiąt rannych boćków. Ludzie przywożą je nam z całego Podkarpackiego, nawet z odległych miejscowości. Podziwiamy takie osoby - podkreśla Fedaczyński.

Według Ireneusza Kaługi, przyrodnika i założyciela grupy EkoLogicznej, z powodu mody w Libanie zbyt wiele bocianich par traci szanse na powrót do Polski z zimowisk w Afryce.

Z prośbą o pomoc grupa EkoLogiczna wystąpiła do polskiej ambasady w Libanie. Poprzez dyplomatów interweniują również inne kraje.
Dzięki temu w libańskich szkołach wkrótce mają ruszyć lekcje uświadamiające.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24