Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Osieka Jasielskiego znaleźli otrute orły

Ewa Gorczyca
MPN
Samca najprawdopodobniej uda się uratować, samica nie przeżyła. To już drugi taki przypadek w okolicy Magurskiego Parku Narodowego.

Ptaki te to orły przednie. - Są niezmiernie rzadkie i cenne, ich strata dla przyrody jest znaczna - podkreśla Katarzyna Gładysz, specjalista ds. ochrony przyrody MPN.

Orły po znalezieniu zostały zostały natychmiast przewiezione do gabinetu weterynaryjnego Wiktora Wiśniewicza w Nowym Żmigrodzie.

- Oba ptaki poddano płukaniu żołądka w celu usunięcia toksyn, jednak samica, która była bardziej osłabiona, padła. Samiec po wstępnych zabiegach został przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, gdzie objęto go leczeniem.

- Kluczowe dla zdrowia orła przedniego jest pierwsze 40 godzin po zatruciu - podkreśla Katarzyna Gładysz - Informacja, którą otrzymaliśmy w czwartek przed południem jest pozytywna - orzeł przeżył noc i są duże szanse na jego odratowanie.

O całej sprawie poinformowana została Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz policja. Nieopodal miejsca gdzie leżały orły, znaleziono padłego lisa, którym prawdopodobnie posilały się ptaki.

Podobna sytuacja miała miejsce w otulinie MPN 4 lata temu - przypomina Katarzyna Gładysz. - Wówczas jednak znaleziono już martwe ptaki, które padły ofiarą zatrucia po spożyciu lisiej padliny.

Orzeł przedni to gatunek niezwykle rzadki, objęty ścisłą ochroną. Na terenie Magurskiego Parku Narodowego gniazduje jedna para, natomiast w całej Polsce ich liczebność szacowana jest na około 30 par. Strata jednej pary jest więc zagrożeniem dla całej populacji tego gatunku.

- Orły przednie są monogamiczne, co oznacza że łącza się w pary na wiele lat - zaznacza Katarzyna Gładysz. - Strata samicy jest zatem równoznaczna z utratą pary w tym sezonie lęgowym. Zatrucia ptaków drapieżnych zdarzały się na terenie naszego kraju wielokrotnie. Następuje to często w sposób pośredni, kiedy ptaki spożywają padlinę zwierząt, które były trute przy użyciu niebezpiecznego pestycydu. Przez to bardzo rzadkie gatunki - takie jak orzeł przedni - ulegają śmiertelnym zatruciom.

Orły przednie to największe polskie ptaki szponiaste, rozpiętość ich skrzydeł może sięgać nawet 240 cm. Samica, której nie udało się uratować, była zaobrączkowana. Dzięki temu wiadomo, że pochodziła prawdopodobnie z Bieszczad.

Orzeł przedni jest w Polsce gatunkiem prawnie chronionym. Zgodnie z zapisami kodeksu karnego niszczenie lub uszkadzanie gatunków objętych ochroną gatunkową, jeśli spowodowało istotną szkodę przyrodniczą, jest przestępstwem.

Osoby, które posiadają informacje w tej sprawie, proszone są o kontakt z Magurskim Parkiem Narodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24