Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzysko w Rzeszowie da pracę tysiącom osób

Bartosz Gubernat
Archiwum
Budowa strefy ekonomicznej była tematem wczorajszej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Dworzysko będzie się składać z dwóch części. Bliżej ul. Krakowskiej 25 hektarów ma Agencja Własności Rolnych Skarbu Państwa. Za uzbrojenie tego terenu oraz negocjacje z inwestorami odpowiada Rzeszów, dlatego tą część nazywa się miejską. 7 hektarów najbliżej drogi krajowej nr 4 kupiła już holenderska firma Raben, która w ciągu miesiąca zamierza zacząć budowę centrum logistyczno-magazynowego.

Na razie miasto doprowadzi tu media z osiedla Przybyszówka. - Docelowo profesjonalną magistralę dla całej strefy zbudujemy jednak od strony Miłocina. Inwestycja jeszcze się nie rozpoczęła, bo przeciwko budowie protestują mieszkańcy tej części miasta. Aby załagodzić spory opracowaliśmy jednak nowy przebieg kanalizacji sanitarnej i wodociągu, który nie będzie kolidował z istniejącą zabudową - mówi Waldemar Macheta, dyrektor Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Rzeszowa.

Zapewnia, że pełne uzbrojenie strefy będzie gotowe w 2015 roku. - Wtedy powinniśmy zakończyć też budowę drogi, która połączy tereny inwestycyjne z ul. Krakowską. W tej chwili powstaje 700 metrów trasy asfaltowej. Następnie wykonujemy 200 metrów nasypów, które zostaną dokończone w drugim etapie. Do zapewnienia dojazdu do wszystkich działek potrzebujemy w sumie 1150 metrów drogi. Ostatni, 250-metrowy odcinek pozwoli dojechać do 17 hektarów terenów - mówi W. Macheta.

Na podpisanie umów z kolejnymi po Rabenie inwestorami miasto nie będzie czekać do przyszłego roku. W ciągu kilku tygodni chce parafować porozumienie z francuskim producentem części lotniczych, który deklaruje chęć zatrudnienia 1350 osób.

Po sąsiedzku z terenami miasta, na 85 hektarach drugą część Dworzyska buduje Starostwo Powiatowe w Rzeszowie.

- Do końca czerwca tego roku będziemy gotowi na sprzedaż w pełni uzbrojonych 60 hektarów leżących na terenie Rzeszowa. Dla 25 hektarów w gminie Głogów Młp. szykujemy już projekty i chcemy uzbroić te tereny do września przyszłego roku. W tym miejscu 2 ha zarezerwujemy pod budowę farmy ogniw fotowoltaicznych, która z energii słonecznej będzie produkować 1 MW prądu miesięcznie - mówi Waldemar Pijar, koordynator budowy strefy Dworzysko w Starostwie Powiatowym w Rzeszowie.

Prosto z farmy energia będzie sprzedawana do sieci, a uzyskane w ten sposób pieniądze mają posłużyć na obniżenie rachunków za prąd firmom, które zbudują tu swoje zakłady. - W tej chwili negocjujemy z dwoma dużymi przedsiębiorstwami, które potrzebują łącznie 26 ha terenów. Szacują, że zatrudnienie wyniosłoby u nich 1000 osób. Docelowo w strefie będzie miejsce jeszcze dla ok. 100 firm, które powinny dać pracę ok. 3000 osób - mówi W. Pijar.

Po wybudowaniu drogi realizowanej przez miasto, ruch do obu stref będzie się odbywał od strony ul. Krakowskiej. Z drugiej strony starosta buduje wjazd od ul. Miłocińskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24