Przemyski rzecznik konsumentów: naciągacze oferują kuchenki i piecyki gazowe

Dodano: 7 lutego 2014, 11:45 Autor:

W mieście i powiecie uaktywnili się naciągacze, oferujący wymianę kuchenek gazowych. Interesują ich głównie starsze osoby, którym wciskają sprzęt po kilkakrotnie wyższej cenie.
Krzysztof Drabik, miejski rzecznik praw konsumenta w Przemyślu, przestrzega przed nieuczciwymi domokrążcami oferującymi wymianę kuchenek gazowych.

Krzysztof Drabik, miejski rzecznik praw konsumenta w Przemyślu, przestrzega przed nieuczciwymi domokrążcami oferującymi wymianę kuchenek gazowych. (fot. Norbert Ziętal)

Przeczytaj więcej

- W ostatnim czasie zgłosiło się do mnie ponad dwadziestu poszkodowanych – mówi Krzysztof Drabik, miejski rzecznik praw konsumenta w Przemyślu.

Naciągacze wybierają głównie mieszkania starszych osób. Często wykorzystują fakt, że w danym bloku niedawno odbywała się coroczna kontrola instalacji gazowej. O niej informują ogłoszenia wywieszane na głównych drzwiach wejściowych.

- Przebieg takiej akcji jest podobny. Domokrążcy przedstawiają się, że są z gazownictwa. Twierdzą, że zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi konieczna jest wymiana kuchenki gazowej. Wtedy podsuwają swoją – mówi Drabik.

Kilkakrotnie wyższa cena

Jest to sprzęt oferowany po wielokrotnie wyższej cenie niż w sklepie. Za kuchenkę wartą 400 – 500 złotych, należy zapłacić 1800, 2500 a nawet 3000 złotych. Niektórzy nie mają takich pieniędzy, dlatego godzą się zaciągnąć raty lub kredyt.

Następnie nowy sprzęt jest montowany. Nawet w tym samym dniu. Stara kuchenka jest zabierana, nie wiadomo gdzie.

- Na szczęście osoby, które się do mnie zgłosiły, miały jeszcze czas, aby odstąpić od umowy. Pomogłem napisać odpowiednie pismo – mówi Drabik.

Rzecznik przypomina, że w przypadku umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli np. w naszym prywatnym mieszkaniu, mamy 10 dni na odstąpienie od umowy. Nie musimy podawać żadnych przyczyn. Sprzedawca, w chwili podpisywania umowy, musi nas o tym prawie poinformować na piśmie i dać wzór odstąpienia od umowy. Jeżeli tego nie zrobi, ani nie przekaże wzoru odpowiedniego pisma, mamy trzy miesiące na odstąpienie od umowy. W przypadku rat i kredytu o odstąpieniu od umowy lepiej poinformować również bank.

Kuchenki, dostawcy prądu, telewizja

- Dostaję sygnały, że niektóre osoby, które wysłały takie odstąpienia, są zastraszane, np. wysokimi kosztami demontażu nowej kuchenki. Jest to bezprawne działanie – mówi rzecznik.

Dodaje, że nie tylko wymiany kuchenek gazowych to obecnie plaga. Pojawili się również naciągacze oferujący zmianę dostawcy prądu elektrycznego, nowy abonament telefoniczny lub telewizję satelitarną.

Czytaj więcej o:
  • Krzysztof Drabik
  • Przemyśl
  • rzecznik konsumentów
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.