Autostrada Rzeszów - Jarosław jednak z dużym poślizgiem

Dodano: 4 lutego 2014, 6:30 Autor:

Zatrzymana budowa ostatniego odcinka A4 ruszy najwcześniej jesienią.

- Szykujemy się właśnie do ogłoszenia przetargu na dokończenie budowy autostrady. W tym celu prowadzimy inwentaryzację placu budowy i przygotowujemy niezbędne dokumenty. Powinniśmy się uporać z tym do połowy lutego i wtedy zaprosimy firmy do składania ofert – mówi Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

41,2-kilometrowy odcinek A4 Rzeszów – Jarosław to najbardziej opóźniony fragment podkarpackiej części autostrady A4. Umowę z konsorcjum firm Polimex-Mostostal i Doprastaw ze Słowacji GDDKiA podpisała we wrześniu 2010 roku. Prace miały potrwać do czerwca 2012 roku.

Ze względu na kłopoty z grząskim gruntem, przyrodą a później także finansowe, wykonawca wielokrotnie wnioskował o przedłużenie terminu zakończenia budowy. Według ostatnich ustaleń dostał na to czas do grudnia 2014 roku.

Jeszcze w połowie stycznia drogowcy przekonywali dziennikarzy, że termin będzie dotrzymany, nawet mimo konieczności naprawy zapadającego się wiaduktu w Woli Małej k. Łańcuta. Dzień później centrala GDDKiA poinformowała, że Polimex-Mostostal nie dokończy robót.

Stan zaawansowania prac na opóźnionym odcinku drogowcy oceniają na ok. 70 procent. Gotowa jest większość nasypów, konstrukcja mostów i wiaduktów.

– Trzeba jeszcze wykonać warstwy konstrukcyjne trasy głównej, nasypy i dojazdy do mostów, wybudować ekrany dźwiękochłonne i bariery energochłonne. Na koniec zostanie asfaltowanie i nasadzenia zieleni oraz budowa dróg serwisowych – wylicza J. Rarus.

Kiedy droga będzie przejezdna? Na to pytanie drogowcy nie potrafią odpowiedzieć.

– Przy założeniu, że procedura przetargowa odbędzie się bez komplikacji, prace potrwają do przyszłego roku. Trudno jednak termin bardziej precyzować, bo zależy to od wielu czynników, na które nie mamy wpływu – mówi Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Wylicza, że od momentu ogłoszenia przetargu do chwili podpisania umowy zazwyczaj upływa ok. sześć miesięcy.

– Jeśli więc nie będzie żadnych odwołań, firma wejdzie na plac jesienią. Postęp robót będzie zależał m.in. od tego, jaka będzie zima. Na mrozie nie można np. asfaltować – dodaje Krynicki.

- Realne założenie to druga połowa przyszłego roku. A jeśli dojdą kolejne problemy z gruntem, których niestety na tym odcinku nie można wykluczyć, stawiam, że kierowcy nie wjadą na ten odcinek wcześniej niż w grudniu 2015 roku – mówi "Nowinom” doświadczony inżynier.

Niestety na przyspieszenie nie można liczyć raczej także na 34,8-kilometrowym odcinku Dębica-Tarnów, który po upadłej Hydrobudowie kończy konsorcjum Heilit-Woerner – Budimex. Zgodnie z umową prace ma zakończyć do końca roku, ale małopolski oddział GDDKiA sondował możliwość przyspieszenia robót, aby na wakacje oddać do użytku jedną z dwóch nitek.

– Niestety rozmowy utknęły, ponieważ GDDKiA nie może sprostać wymaganiom finansowym, które stawia wykonawca za wcześniejsze ukończenie inwestycji. Naszym zdaniem nie mają one uzasadnienia – mówi Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie.

Drogowcy szacują, że na dziś możliwe jest przyspieszenie prac na całym odcinku nawet o dwa miesiące.

Czytaj więcej o:
  • autostrada A4
  • Budimex
  • Dębica
  • GDDKiA
  • Heilit Woerner
  • JArosław
  • Rzeszów
  • Tarnów
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Podkarpacka drogówka rośnie w siłę

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!

Na kogo zagłosowałbyś w wyborach prezydenckich w Rzeszowie?

wyniki głosowania
Liczba głosów: 313.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.