Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie zbadamy się za darmo

Ewa Kurzyńska
Rzeszowianki chętnie korzystają z bezpłatnych badań piersi. W ubiegłym roku pieniądze przeznaczone na darmową mammografię i USG wykorzystano w całości.
Rzeszowianki chętnie korzystają z bezpłatnych badań piersi. W ubiegłym roku pieniądze przeznaczone na darmową mammografię i USG wykorzystano w całości. Krzysztof Kapica
Miasto przeznaczyło pół miliona złotych na programy zdrowotne dla mieszkańców Rzeszowa.

Aby skorzystać z badań trzeba spełnić niewiele warunków. Po pierwsze, być na stałe lub tymczasowo zameldowanym w Rzeszowie. Po drugie, należy spełniać kryterium wiekowe, które jest różne w zależności od programu.

- Z puli ok. 500 tys. zł na badania profilaktyczne, jesienią sfinansowane zostaną także szczepienia przeciwko grypie - mówi Renata Żukowska, dyrektor wydziału zdrowia UM.

USG i mammografia

Wśród darmowych badań, z których będą mogły skorzystać rzeszowianki, są USG piersi oraz mammografia. Z ultrasonografii skorzystają panie pomiędzy 20 a 44 rokiem życia. Z kolei kobiety w wieku od 45 do 49 lat oraz te, które skończyły 70 lat, będą mogły zgłosić się na bezpłatną mammografię. Wybór takiego przedziału wiekowego nie jest przypadkowy, gdyż obejmuje kobiety, które nie mogą skorzystać z profilaktycznych mammografii finansowanych przez NFZ (te są dla pań od 50 do 69 roku życia).

- Badania w kierunku raka piersi cieszę się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkanek Rzeszowa. Pieniądze przeznaczone na oba te programy wykorzystaliśmy w minionym roku w całości - dodaje Renata Żukowska.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się program mający na celu wczesne wykrywanie raka jelita grubego. Także w tym roku będą mogły korzystać z niego osoby, które skończyły 40 lat. W pierwszej kolejności przejdą badanie na obecności krwi utajonej w kale. W razie wykrycia nieprawidłowości zostaną skierowane na kolonoskopię.

Sprawdź cukier

- W tym roku kontynuowane będą także programy wczesnego wykrywania cukrzycy typu II u osób po 40 roku życia; oraz retinopatii cukrzycowej, czyli choroby oczu, będącej powikłaniem cukrzycy, dla osób, które skończyły 45 lat - wymienia Renata Żukowska.

Z kolei seniorzy będący pod opieką ZOL, działającego przy SP ZOZ nr 1, zostaną objęci programem geriatrycznym. W jego ramach skorzystają m.in. z ćwiczeń pamięci oraz poprawiających ogólną sprawność.
Start od lutego

- Program dla seniorów już się rozpoczął. Z badań oferowanych w ramach pozostałych programów, będzie można korzystać już od początku lutego - dodaje szefowa wydziału zdrowia. - Programy będą realizowane w przychodniach należących do ZOZ nr 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24