Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubaczowie stworzą park historyczno-etnograficzny

Łukasz Solski
"Przygródek - wspólnota kultur" powstanie na obszarze o łącznej powierzchni 4,75 ha.
"Przygródek - wspólnota kultur" powstanie na obszarze o łącznej powierzchni 4,75 ha. Muzeum Kresów
Przy Muzeum Kresów w Lubaczowie powstaje "Przygródek". To typowe dla regionu lubaczowskiego przykłady tradycyjnego budownictwa drewnianego okalającego zamek. Jako pierwsza stanęła wozownia plebańska z początku XIX w.

Park etnograficzny składać się będzie z około 20 budynków. Zostaną one przeniesione z różnych gmin, a następnie poddane zabiegom konserwatorskim. Taką drogę przeszła wozownia stanowiącą pierwotnie element zespołu budynków gospodarczych przy plebanii rzymskokatolickiej w Starym Dzikowie. Przekazała ją kuria diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wozownia ma być zaprezentowana podczas tegorocznej "Nocy Muzeów".

W ramach inwestycji pokazane zostanie m.in. codzienne funkcjonowanie czterech rodzin, reprezentujących główne narodowości i typowe dla regionu rzemiosła. Będą to dom polski, ukraiński, żydowski i niemiecki.

- Chcemy je wykonać w następnej kolejności. Są to już bardziej skomplikowane obiekty. To kiedy będą gotowe zależy o wysokości funduszy jakie uda nam się pozyskać - mówi Stanisław Makara dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.

- Jestem zdeterminowany, aby ten skansen powstał. Liczę się jednak z tym, że może to potrwać nawet 10 lat. Oprócz tego, że będzie służył w edukacji młodzieży, przyczyni się do tego, że mnóstwo naszych eksponatów nie zostanie zniszczonych. Sporo elementów wyposażenia obiektów mamy już w swoich magazynach, a mimo tego ciągle je uzupełniamy - wyjaśnia Makara.

"Przygródek" z wielokulturową uliczką małomiasteczkową, folwarkiem zamkowym oraz wzgórzem zamkowym i parkiem podworskim stworzą Centrum Kultury Pogranicza. Głównym jego ośrodkiem będzie "Galeria Oficyna" z galerią sztuki pogranicza, barem kawowym i salą konferencyjno-koncertową.

"Przygródek" ma przyciągnąć turystów, po części rozwiązać problem bezrobocia oraz przybliżyć kulturę pogranicza polsko-ukraińskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24