Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny blok operacyjny szpitala w Krośnie kosztował 60 mln

Ewa Gorczyca
Na starym bloku było osiem sal, na nowym – jest o dwie więcej. – Takie zaplecze daje możliwość uruchomienia nowych oddziałów. Myślimy o chirurgii naczyniowej, terakochirurgii bądź neurochirurgii – mówi dr Jan Wojciech Wroński, ordynator chirurgii.
Na starym bloku było osiem sal, na nowym – jest o dwie więcej. – Takie zaplecze daje możliwość uruchomienia nowych oddziałów. Myślimy o chirurgii naczyniowej, terakochirurgii bądź neurochirurgii – mówi dr Jan Wojciech Wroński, ordynator chirurgii. Tomasz Jefimow
Budynek o powierzchni prawie 4,5 tys. m kw. mieści 10 nowoczesnych sal operacyjnych, oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz centralną sterylizatornię.

- To jedna z największych inwestycji w Polsce, a na pewno największa na Podkarpaciu - podkreśla Piotr Lenik, dyrektor krośnieńskiego szpitala.

Pierwsze operacje w styczniu

Sterylizatornia już działa, na najbliższe tygodnie zaplanowano przenosiny bloku operacyjnego i OIOM-u. A to oznacza, że trzeba będzie część zabiegów przełożyć na styczeń.

- Zdajemy sobie sprawę, że to jest dotkliwe dla pacjentów, zwłaszcza w przypadku tych zabiegów, których czas oczekiwania jest długi - przyznaje Marcin Paczosa, wicedyrektor ds. medycznych. - Postaramy się jak najszybciej nadrobić zaległości.

Budowa nowego bloku operacyjnego była dla krośnieńskiego szpitala koniecznością. Stary obiekt nie sprostałby wymogom ministerstwa zdrowia: sale były za niskie, brakowało odpowiedniej klimatyzacji. Nie dawał też możliwości wprowadzania nowych procedur operacyjnych. Modernizacja nie wchodziła w grę. Trzy lata temu zapadła decyzja, by wybudować nowy. Trzykondygnacyjny obiekt stanął już w ubiegłym roku, ale dopiero w tym szpital dostał z budżetu województwa pieniądze, potrzebne na wykończenie sal i doprowadził inwestycję do finału.

Będzie poradnia chirurgii onkologicznej

Zarówno sale operacyjne, jak i OIOM zostały wyposażone w dobrej klasy sprzęt, który pozwoli poszerzyć zakres zabiegów. Lekarze-zabiegowcy chwalą stoły operacyjne, kolumny laparoskopowe, ultrasonografy. W sumie kupiono ponad 100 sztuk różnego sprzętu.

Ordynator dr Jan Wojciech Wroński podkreśla, że dwaj jego asystenci ukończyli specjalizację z zakresu chirurgii onkologicznej. Dzięki temu, że szpital na nowy blok, lekarze będą mogli też wykonywać więcej zabiegów z zakresu chirurgii piersi, tarczycy, jamy brzusznej. Od nowego roku planuje się też otwarcie poradni chirurgii onkologicznej, by pacjenci nie musieli wyjeżdżać do innych ośrodków, tylko mieli zapewnioną opiekę na miejscu.

- Uruchomiliśmy niedawno nowe procedury onkologiczne, stosowane przy leczeniu czerniaka i raka piersi. Wykonujemy dużo zabiegów laparaskopowych w schorzeniach jelita grubego. Chcemy też robić operacje tarczycy z monitorowaniem nerwu krtaniowego wstecznego - mówi dr Wroński.

Dariusz Sobieraj, ordynator oddziału urologicznego podkreśla, że nowy blok i oddział intensywnej terapii znacznie zwiększają bezpieczeństwo pacjenta. Nowością jest np. duża sala wybudzeniowa, więcej miejsca i lepszy sprzęt ma też intensywna terapia.

Dzięki dodatkowym salom operacyjnym będzie można rozdzielić operacje "ze skalpelem" i zabiegi małoinwazyjne.

- Na jednej z sal chcemy robić wyłącznie zabiegi laparoskopowe. To wykluczy sytuacje, że na tym samym stole najpierw operujemy np. pacjenta z ropną nerką a potem wykonujemy "czystą" laparoskopię - mówi ordynator Sobieraj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24