Po wybuchu w Fibrisie kilkaset mieszkań w Przemyślu pozbawionych ciepła

Dodano: 4 grudnia 2013, 17:15 Autor:

Kilkaset mieszkań w blokach na os. Płyty w Przemyślu od wczoraj rana pozbawionych jest ciepła.

Powodem jest "poważna awaria” w pobliskiej fabryce Fibris, która dostarcza do osiedla energię cieplną. Sytuacja może potrwać minimum kilka dni, choć czarne scenariusze przewidują dłuższy okres.

- Wybuch był tak wielki, że myśleliśmy, że to gdzieś u nas – opowiadają osoby pracujące w biurowcu przy ul. Lwowskiej, znajdującym się kilkaset metrów od osiedla.

Ok. godz. drugiej w nocy z poniedziałku na wtorek w Fibrisie wybuchł transformator wysokiego napięcia. Cały zakład został pozbawiony prądu, produkcja stanęła. Fibris, producent płyt pilśniowych, jest wytwórcą ciepła dostarczanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej do budynków przy ul. Ofiar Katynia, czyli głównie osiedla bloków.

- Prosimy o interwencję, bo nikt się nami nie interesuje. Nie ma jeszcze srogiej zimy, ale w nocy temperatura spada poniżej zera. W mieszkaniu jest ledwie kilka stopni. Dogrzewamy się farelką, ale tylko jedno pomieszczenie. Ona nie może chodzić całą dobę, a poza tym licznik prądu bije. Przecież nikt nam nie zwróci dodatkowych kosztów – opowiada jedna z mieszkanek osiedla.

Miasto przygotowane na ewakuację mieszkańców

Na drzwiach wejściowych do budynków wiszą kartki z wiadomością o awarii i o tym, że przerwa w dostawie ciepła potrwa kilka dni.

- Nie mamy żadnych konkretnych informacji o tym, kiedy awaria zostanie usunięta, ani kiedy ciepło z powrotem pojawi się w naszych blokach – mówi Marzena Cieśla, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Płyta.

Opowiada, że mieszkańcy dogrzewają się, jak mogą. Urządzeniami elektrycznymi, niektórzy gazem. Dodatkowo pouszczelniali okna i otwory wentylacyjne.

Oprócz SM Płyta, bloki na tym osiedlu mają również Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz wspólnoty mieszkaniowe.

W Fibrisie byli już prezydent miasta Robert Choma, jego zastępca Wojciech Błachowicz i naczelnik Wydz. Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Jan Słowak.

- Pracownicy MPEC starają się wypracować rozwiązanie, które pozwoli dostarczyć mieszkańcom ciepło. Stale monitorujemy tą sytuację. W razie potrzeby jesteśmy w stanie zapewnić potrzebującym odpowiednie pomieszczenia. Na razie nikt nie skorzystał z tej oferty. Jednak, gdyby ktoś poczuł taką potrzebę, np. w czasie znacznego spadku temperatury, powinien jak najszybciej poinformować o tym straż miejską. Zostali o tym poinformowani zarządcy osiedla, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – mówi Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

Numer tel. do Straży Miejskiej to 16 676-70-70 lub alarmowy 986.

Pracownicy na urlopach

- Do 11 grudnia zostaliśmy wysłani na przymusowe urlopy. Jednak w zakładzie panuje opinia, że tak szybko nie uporają się z awarią – mówi nam anonimowo jeden z pracowników.

Próbowaliśmy się dodzwonić do Fibrisu. Telefon był zajęty lub nikt nie odbierał.

W oficjalnym faksie do MPEC prezes Fibrisu Krystian Golik poinformował, że przerwa w dostawie ciepła spowodowana jest "poważną awarią głównej rodzielni elektrycznej zakładu (6KW)”.

- Boimy się, jak ta awaria wpłynie na naszą firmę. Przecież nadchodzi zima, mrozy. Co się stanie z instalacjami? – martwi się pracownik.

W Fibrisie zatrudnionych jest obecnie ok. 450 osób.

Druga awaria

Wczoraj rano (o czym już informowaliśmy) doszło również do innej, na szczęście mniej poważnej awarii. Uszkodzeniu uległa uszczelka w jednym z urządzeń ciepłowni Zasanie, należącej do MPEC. Do jej wymiany konieczne było wstrzymanie dostaw ciepła dla całego miasta.

Prace rozpoczęto o godz. 11. O godz. 14.30 ciepłownia znowu zaczęła dostarczać ciepło. Ze względów technologicznych, do najbardziej oddalonych osiedli dotarło ono dopiero wczoraj wieczorem.

Czytaj więcej o:
  • awaria
  • ciepło
  • Fibris
  • MPEC
  • pożar
  • Przemyśl
  • wybuch
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

8700 głosów na projekty obywatelskie w Przemyślu [WIDEO]

Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Kontakt z dystrybucją »

Kontakt z AR24 »

Zadzwoń 0 800 669 469

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy społecznościowe

nowiny24 są częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.nowiny24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.